main-bg.jpg

Únik neznámé látky do vodoteče v Letovicích

808.jpg     Dne 9.4.2008 došlo v Letovicích k úniku neznámé látky do řeky Svitavy. Jednalo se o skvrnu látky světlemodré barvy opaleskující do azurové modři.

Činnost na místě zásahu :

    Zasahující jednotka HZS odebrala vzorky kontaminované vody do čisté sklenice se šroubovacím uzávěrem a tyto vzorky předala laboratoři Tišnov, která se na místo dostavila na vyžádání VZ v 15:42.

    Z odebrané vody provedli příslušníci chemické laboratoře ŠS Tišnov orientační stanovení základních škodlivin s negativním výsledkem a následně odbebrali kontrolní vzorek pro laboratorní analýzu.

Další činnost chemické laboratoře :

 Vzorky byly podrobeny analýze na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS), infračerveném spektrofotometru (FTIR) a byly provedeny další laboratorní analýzy.

Závěr : 

Koncentrace škodlivin naměřené během zásahu pracovníky výjezdové skupiny CHL Tišnov, nemohly akutně ohrozit životy a zdraví obyvatel a nedošlo k významnému ohrožení životního prostředí.
Dalším laboratorním zkoumáním nebylo prokázáno znečištění toku těkavými nebezpečnými látkami a těžkými kovy. Na základě porovnání infračervených spekter lze kontaminant toku řeky Svitavy určit jako vodou ředitelnou akrylovou barvu. V současnosti vyráběné akrylové barvy jsou směsí (pojiva na bázi netoxického polymethylmetakrylátu), plniv a barviv. V případě vodou ředitelných barev je kladen důraz na netoxické složení směsi. Hlavním projevem znečištění toku proto byla výrazná změna organoleptických vlastností říční vody bez úhynu živčichů (ryb). 

 

Oficiální tisková zpráva

 

Fotogalerie : 

Image

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29