main-bg.jpg

Taktické cvičení IZS - požár nadzemní nádrže s ropou

8184.jpg Dne 22.7.2010 se výjezdová skupina ŠS Tišnov zúčastnila taktického cvičení, jehož námětem byl požár nadzemní nádrže s ropou v areálu Moravských naftových dolů, Těžebního střediska Dambořice.

Téma cvičení :

Zdolání požáru nadzemní nádrže s ropou na těžebním středisku (SNaPS) MND, a.s. na katastrálním území obce Dambořice  se zřízením štábu velitele zásahu.

Námět cvičení :

V důsledku neopatrnosti při opravárenské a údržbářské činnosti na technologii nádrže, dojde k výbuchu jedné ze dvou nádrží s ropou jedná se o stojatou nádrž o průměru 9 m výšce 7,5 m a objemu 500 m3 (jedná se o nádrž, která je blíže situována ke kompresorové stanici odplynovačů) a k následnému požáru této nádrže. Nádrž je poškozena (odtržení víka) a hrozí, že ropa bude pozvolna vytékat do havarijní jímky, sousední nádrž je nepoškozena. Hrozí další možné rozšíření na technologii těžebního střediska, která se nachází v bezprostřední blízkosti nádrží zejména kompresorové stanice (zóna EX 2), technologie testování ropy a 3 ks stojatých válcových nádrží o průměru 9,8 m a objemu po 250 m3.

Vzhledem k výbuchu dojde ke zranění dvou osob, které se vlivem výbuchu nalézají mimo havarijní jímku v bezprostřední blízkosti pod svahem u betonového chodníku, zraněné osoby při vědomí, podezření na mnohačetné zlomeniny - nejsou schopny samostatného odchodu - nutný transport.

Cíle cvičení :

1. Příprava jednotek PO a štábu VZ  na zdolávání požárů a  na záchranné práce při mimořádných událostech.

2. Prohloubení schopností velitelů a vedoucích složek IZS při  společném  řízení  a  koordinaci sil a prostředků.

3. Prověření dojezdových časů jednotek PO.

4. Procvičit schopnosti velitelů a vedoucích složek IZS řešit danou mimořádnou událost (kooperativní styl řízení), procvičit řízení zásahu při zřízení „ Štáb VZ".

5. Procvičit radiospojení (komunikaci) složek IZS na místě zásahu (systém Matra)

Seznámit se s provozem, technologií a problematikou těžebního střediska Dambořice (SNaPS) MND a.s Hodonín

Zúčastněné složky :

JSDH Dambořice, JSDH Násedlovice, JSDH Žarošice, JSDH Archlebov, JSDH Krumvíř, JSDH Ždánice, JSDH Klobouky, PS Slavkov, PS Kyjov, JSDH Kyjov, PS Hodonín, PS Veselí nad Moravou, Výjezdová skupina ŠS Tišnov

Závěr :

Výjezdová skupina ŠS Tišnov měla možnost znovu vyzkoušet práci s novými fotoionizačním detektorem ppbRae, který má ve výzbroji a seznámit se s technologií a požární technikou, která je v územní působnosti.

Všechny vytyčené cíle cvičení byly splněny.

Fotogalerie :

Image

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31