main-bg.jpg

Řasy ve Vojkovickém rybníku

2762.jpg Dne 17.7.2008 došlo k výskytu neznámé látky ve Vojkovickém rybníku.

Činnost na místě zásahu : 

    Na vyžádaní velitele zásahu (VZ) se na místo události dostavili pracovníci výjezdové skupiny ŠS Tišnov (čas ohlášení 16:09 hod.), čas výjezdu zásahového vozidla 16:36 hod. Plocha rybníka byla cca ze 40 procent pokryta vrstvou řas, na rybníce plavali divocí vodní ptáci (kachny, labutě). Protože na některých místech rybníka byly řasy různě zabarveny (hnědě, rezavě, modrošedě, modrozeleně), bylo vysloveno podezření, zda nedošlo ke změně barvy řas únikem nebo nalitím neznámé barvy do rybníka. Členové výjezdové skupiny odebrali z rybníka vodu se vzorkem řas k analýzám a ke zkoumání v laboratoři.

Další činnost chemické laboratoře : 

    Voda byla přefiltrována přes filtrační papír. Řasy zachycené na filtračním papíru (zeleně i hnědě zabarvené) byly podrobeny zkoumání na světelném mikroskopu při 50-ti násobném zvětšení.

Závěr : 

    Ze zkoumání a analýzy vyplývá, že v odebraném vzorku se nacházely řasy a sinice. Řasy a sinice obsahují fotosyntetická barviva (chlorofyly, karoteny a xantofyly). Dále sinice a i některé druhy řas obsahují barviva tzv. fykobiliproteiny, tj. modrý c-fykocyanin, červený c-fykoerytrin a modrý allofykocyanin. Poměr červeného a modrého pigmentu určuje výslednou barvu sinicové nebo řasové buňky. Barevný odstín je pro jednotlivé druhy příznačný, ale mění se i podle složení světla a vlivem výživy (tzv. chromatická adaptace). 

    Sinice a řasy se ve vodách přemnoží při eutrofizaci vody (zvýšení obsahu dusíku, ale především fosforu) a zvýšení teploty vody. Po vyčerpání zdroje živin (N,P) dochází k odumírání populace řas a sinic ve vodě a k jejich bakteriálnímu rozkladu. Při tomto bakteriálním rozkladu může dojít k vyčerpání kyslíku rozpuštěného ve vodě a k deficitu rozpuštěného kyslíku - tím dojde k hynutí ryb.

    Vzhledem k tomu, že v rybníku nebyla rybí osádka, nehrozí nebezpečí pro životní prostředí.

Fotogalerie : 

Řasy pod mikroskopem

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31