main-bg.jpg

Opětovný únik neznámé látky na poště v Brně

437.jpg Dne 18.12.2007 došlo k opětovnému úniku neznámé látky v prostorách nové třídírny poštovních zásilek v Brně na ulici Heršpická.

Činnost na místě zásahu :

Na vyžádaní velitele zásahu (VZ) se na místo mimořádné události (MU) dostavili pracovníci výjezdové skupiny chemické laboratoře Tišnov (čas ohlášení CHL Tišnov 3:02, čas příjezdu na místo 4:25) a provedli převzetí zajištěné zásilky. Zásilka byla převezena do chemické laboratoře ŠS Tišnov a podrobena analýze.
   Velitel zásahu a členové zasahující jednotky před příjezdem výjezdové skupiny provedli předběžnou charakterizaci látky s tím, že se pravděpodobně jedná o organickou látku zapáchající jako rozpouštědlo, používané v modelářství. Bylo provedeno měření v prostorách České pošty, s negativním výsledkem.

Další činnost chemické laboratoře :

Vzorky byly podrobeny analýze na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS) a infračerveném spektrofotometru (FTIR).

Závěr :

    Z provedených analýz vyplývá, že zdrojem úniku neznámé dráždivé látky byla rozbitá skleněná láhev s obchodním názvem Orto Poli s chemickým složením  methyl metakrylát, obsahující aktivátor N-methyl-para-toluidin a N,N-dimethyl-para-toluidin. Orto Poli se využívá pro výrobu zubních protéz a dalších dentálních výrobků. Methyl metakrylát je látka hořlavá a dráždivá. Jedná se o monomer, ze které polymeryzací vzniká  polymethylmetakrylát (PMMA) takzvané plexisklo. Jelikož došlo k úniku malého množství (500 ml) této látky ve větším prostoru třídící haly, nemohlo dojít k akutnímu ohrožení pracovníků České pošty ani zasahujících hasičů a rovněž přijatá opatření během zásahu byly dostačující a účinná.

Zásilka nebyla řádně zabezpečena proti rozbití. Díky tomu došlo ke vzniku této události.

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29