main-bg.jpg

Opětovný únik chemikálie na poště

629.jpg     Dne 10.2.2008 v 9:18 došlo k opětovnému úniku (za poslední tři měsíce již k třetímu) neznámé látky v prostorách nové třídírny poštovních zásilek České pošty s.p. v Brně na ulici Heršpická.

Činnost na místě zásahu :

Jelikož to situace na místě mimořádné události (MU) nevyžadovala, výjezdová skupina chemické laboratoře Tišnov, na místo mimořádné události nevyjela. Velitel zásahu pouze kontaktoval příslušníky výjezdové skupiny chemické laboratoře pro konzultaci postupu likvidace nebezpečné látky a zajištění kontaminovaných zásilek.

Další činnost chemické laboratoře :

    Všechny kontaminované zásilky byly odvezeny do chemické laboratoře. Ze zdroje kontaminace byly odebrány vzorky, které byly následně analyzovány.

Závěr :

    Z provedených analýz vyplývá, že zdrojem úniku neznámé látky kyselého zápachu, byly dva poškozené 5 l plastové kanistry s čistícím prostředkem, kdy podstatnou část tohoto přípravku tvoří 30% kyselina chlorovodíková. Přípravek se používá po naředění k odstranění vodního kamene, vápence a cementu.

    30% kyselina chlorovodíková je klasifikována jako látka nebezpečná. Její páry způsobují silné poleptání očí, dýchacích cest, plic až edém hlasivek a plic. Při kontaktu dochází k silnému poleptání zasáhnutých částí těla.

   

    Vlivem včasného zásahu hasičských jednotek, které podstatnou část uniklé nebezpečné látky zlikvidovali naředěním a neutralizací uhličitanem sodným, nedošlo k vážnějšímu ohrožení pracovníků České pošty ani životního prostředí. Kontaminované zásilky byly odvezeny k podrobnému prozkoumání do chemické laboratoře ŠS Tišnov. Přijatá opatření během zásahu byly dostačující a účinná.

Zásilka nebyla odesílající firmou z Uherského Brodu řádně zabezpečena proti poškození. Díky tomu došlo ke vzniku této mimořádné události.

Rovněž firma zasílající tento nebezpečný přípravek porušila předpisy  České pošty s.p. pro zasílání balíků, které říkají, že obsahem poštovní zásilky nesmějí být látky výbušné, radioaktivní, žíravé, jedovaté a další, přičemž kyselina chlorovodíková bezesporu žíravinou je.

Úplné znění  poštovního předpisu je k dispozici na stránkách České pošty , případně  v  následujícím odkazu NEDOVOLENÝ OBSAH ZÁSILEK.

 

Oficiální tisková zpráva :

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29