main-bg.jpg

Neznámý zápach v Brně-Lesné na ulici Barvy

Dne 5.10.2008 ve večerních hodinách byla povolána výjezdová skupina ŠS Tišnov k identifikaci zápachu v Brně - Lesné na ulici Barvy.

Činnost na místě zásahu :

Dne 5. 10. 2008 se na vyžádání velitele zásahu (VZ) na místo události dostavili pracovníci výjezdové skupiny ŠS Tišnov (čas ohlášení výjezdové skupině ŠS Tišnov 22:01, čas výjezdu zásahového vozidla 22:26, čas příjezdu na místo 22:45). Po příjezdu na místo události byl sdělen požadavek na identifikaci zápachu, který byl cítit v ovzduší.

Byly odebrány tři vzorky vzduchu.

První vzorek vzduchu byl odebrán CHTS Lidická v  postiženém domě  v ulici Barvy, další dva vzorky členové výjezdové skupiny ŠS Tišnov odebrali za domem v ulici Barvy. Při odběru všech vzorků byl cítit zápach po asfaltové penetraci, jak uvnitř domu ve výše jmenované ulici, tak za domem. Intenzita zápachu klesala v závislosti na směru větru. Přístroj DL-101 shodně označil již dříve označené místo PS Lidickou s nejvyšší intenzitou zápachu za domem, proto zde byly odebrány vzorky i výjezdovou skupinou  ŠS Tišnov.

Další činnost chemické laboratoře :

Odebrané vzorky byly odvezeny do laboratoře a podrobeny analýze na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS).

Závěr :

Během zásahu v ulici Barvy v Brně-Lesné byl proveden odběr 3 vzorků. Všechny odebrané vzorky byly podrobeny analýze ve stacionární chemické laboratoři ŠS Tišnov. Látky identifikované ve vzorcích jsou hlavní složky lakového benzínu. Lakový benzín se používá jako nejčastější rozpouštědlo pro asfaltové penetrační nátěry. Tyto nátěry jsou využívány při rekonstrukcích střech a při dalších stavebních úpravách, kde je potřeba spojit podklad (beton či jiný stavební materiál) s asfaltovým povrchem, například asfaltovým izolačním materiálem IPA.
Zdrojem zápachu můžou být tedy buď prováděné práce při rekonstrukci panelového domu, (střechy, spáry mezi jednotlivými panely domu), případně stavební činnost na zahradě přilehlých rodinných domů v bezprostřední blízkosti panelového domu. Intenzita zápachu byla nejvyšší v blízkosti složeného materiálu k rekonstrukci panelového domu a součastně v blízkosti plotu zahrady patřící rodinnému domu.
Lakový benzín je látka, která je zdraví škodlivá. Při vdechování vyšších koncentrací má narkotické účinky.
Vzhledem k tomu, že koncentrace par lakového benzínu ve vzduchu byla malá, max. 20 ppm, nedošlo k akutnímu ohrožení zdraví obyvatel domu v ulici Barvy v Brně-Lesné, ani zasahujících hasičů.          
Zápach lakového benzínu může u citlivějších jedinců vyvolat nevolnost či bolest hlavy. V tomto případě doporučujeme zabránit vstupu chemikálie do bytu zamezením větrání.

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 TOOB-16 (Kurzy)
8. 11. 2019, 00:08 - 19. 11. 2019, 15:00
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30