main-bg.jpg

Neznámý bílý prášek v autobusu MHD

570.jpg     Dne 1.2.2008 v Brně - Medlánkách došlo ke vzniku mimořádné události, kdy byla v autobusu MHD zaznamenána cestujícími přítomnost bílého prášku nacházejícího se v zadní části autobusu. Řidič autobusu na vzniklou situaci reagoval tak, že provedl evakuaci osob z autobus a odjel do depa dopravního podniku. Zde ho již čekaly jednotky HZS JmK připravené k likvidaci MU. Protože se jednalo o bílý prášek neznámého původu a řidič si stěžoval na dýchací problémy, vzniklo podezření na použití B-agens.

Činnost na místě zásahu :

Na vyžádaní velitele zásahu (VZ) se na místo mimořádné události (MU) dostavili pracovníci výjezdové skupiny chemické laboratoře Tišnov (čas ohlášení CHL Tišnov 5:04, čas výjezdu na místo 5:50) a provedli převzetí zajištěného vzorku bílého prášku. Vzorek byl převezen do chemické laboratoře ŠS Tišnov a podroben analýze.
   Velitel zásahu a členové zasahující jednotky před příjezdem výjezdové skupiny provedli odběr vzorku bílého prášku
a předběžnou charakterizaci látky s tím, že se pravděpodobně jedná o hasící prášek z práškového hasícího přístroje. 

Další činnost chemické laboratoře :

Vzorky byly podrobeny analýze na  infračerveném spektrofotometru (FTIR) a dále byly provedeny analýzy na zjištění chemického složení bílého prášku.

Závěr :

    Z provedených analýz vyplývá, že neznámý bílý prášek je hasící prášek z práškového hasícího přístroje, který je součástí všech autobusů MHD. Vzhledem k tomu, že se jedná o hasební látku používanou v hasících přístrojích, nemohlo dojít k akutnímu ohrožení cestujících a řidiče ani zasahujících hasičů a rovněž přijatá opatření během zásahu HZS JmK byly dostačující a účinná.

 Oficiální tisková zpráva :

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29