main-bg.jpg

Nález neznámých chemikálií v Jihlavě

415.jpg Dne 6.6.2007 byli povoláni pracovníci chemické laboratoře k mimořádné události – nálezu neznámé chemické látky před vstupem do areálu firmy Ajax & Blundell, a.s. v Jihlavě na ulici Polenská 10. Byly zde nalezeny chemikálie, odcizené při pondělním vloupání do laboratoří fy Ajax & Blundell, a.s.. Při jejich zajišťování došlo k nadýchání příslušníka PČR výpary neznámé chemikálie, které si vyžádalo lékařské ošetření. Velitel zásahu a příslušníci SKPV OŘ Jihlava požadovali zjistit typ kontaminace. Konkrétně šlo o kontaminaci těkavou látkou.

Činnost výjezdové skupiny na místě zásahu :

Na vyžádání velitele zásahu se na místo dostavili pracovníci výjezdové skupiny ŠS Tišnov a v 8:30 převzali vzorek od technika CHS PS Jihlava pana Voršiláka a odjeli do stacionární laboratoře ŠS Tišnov, kde vzorek podrobili analýze.

Další činnost chemické laboratoře :

Vzorky byly podrobeny analýze na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS).

 

Závěr :

Z provedených analýz vyplývá, že směs v lahvích obsahovala původní náplň. Studiem databází na internetu bylo zjištěno, že Boutron-Bourdetovo činidlo je tvořeno následující směsí:               
čistý olivový olej, formaldehyd, hydroxid sodný, ethanol absolutní, voda. Činidlo se používá ke stanovení tvrdosti vody. Z informačních materiálů výrobce vyplývá, že hlavní nebezpečná vlastnost směsi je hořlavost. Vzhledem k balení látky (láhve se špatně těsnícími korkovými uzávěry) a ke stáří chemikálie došlo zřejmě k vytěkání formaldehydu z roztoku a ke zmýdelnění olivového oleje. Při neodborné manipulaci s těmito obaly mohlo dojít k vytečení obsahu mimo obal a k uvolnění těkavých složek do okolí. Páry pak mohly vzhledem k vysokému obsahu ethanolu působit narkoticky.

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29