main-bg.jpg

Únik chemikálie v chemické laboratoři

634.jpg     Dne 18.2.2008 v 7:01 došlo k drobnému úniku thionyl chloridu v chemické laboratoři v Brně.

Činnost na místě zásahu :

    Na vyžádaní krajského operačního a informačního střediska (KOPIS) se na místo mimořádné události dostavili pracovníci výjezdové skupiny chemické laboratoře Tišnov (čas ohlášení CHL Tišnov 7:13, čas výjezdu CHL 7:33 a čas příjezdu na místo 7:49). Jednalo se o únik thionyl chloridu z 2,5 litrové láhve ke kterému došlo vlivem bouřlivé chemické reakce s následnou mikroexplozí. Při této mikroexplozi došlo k rozbití 2,5 litrové skleněné láhve a skla digestoře ve které bylo s látkou manipulováno. Látka kontaminovala prostor digestoře a část laboratoře. Vzhledem k tomu, že látka při styku s vodou uvolňuje nebezpečný chlorovodík a oxid siřičitý, nebylo možné použít pro dekontaminaci zasaženého prostoru vodu, či vodný roztok dekontaminačních činidel, proto bylo rozhodnuto o suché dekontaminaci za pomoci sorpčních rohoží, sorbentu na chemické látky a aktivního uhlí. Po nasorbování látky do sorbentu byl sorbent smeten do speciálních nádob na chemikálie a odvezen k ekologické likvidaci. Zasažené prostory byly intenzivně odvětrávány a okolo 10 hodiny se vrátili zaměstnanci na pracoviště.   

   Při předávání objektu zástupcům firmy prostřednictvím velitele zásahu bylo doporučeno příslušníky výjezdové skupiny CHL Tišnov, pokračovat v intenzivním větrání, dokud nedojde k úplnému odvětrání zasažených prostor.  

 

Závěr : 

   Pří této mimořádné události díky včasnému a duchapřítomnému zásahu pracovníků firemní chemické laboratoře a příslušníků HZS JmK nedošlo k ohrožení života pracovníků firmy, ani zasahujících hasičů a došlo k uchránění cenného majetku (analytické přístroje a počítače za desítky miliónů korun) firmy, který byl ohrožen žíravými parami uniklé látky. Přijaté opatření na místě mimořádné události byla dostatečná a vysoce účinná.  

 

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29