main-bg.jpg

Dráždivý zápach ve výtahu panelového domu v Brně

2252.jpg Dne 13.12.2008 byla povolána výjezdová skupina ŠS Tišnov k identifikaci dráždivého zápachu ve výtahu panelového domu v ulici Okrouhlá v Brně-Bohunicích.

Činnost na místě zásahu :

Na žádost  velitele zásahu se na místo dostavili pracovníci výjezdové skupiny chemické laboratoře ŠS Tišnov (čas ohlášení CHL Tišnov 16:08, čas výjezdu 17:02 čas příjezdu na místo 17:35), aby provedli detekci neznámé dráždivé látky.

Vzhledem k tomu, že použitá detekční technika neidentifikovala žádnou nebezpečnou látku, byl proveden odběr vzorku vzduchu a stěry z kabiny výtahu. Odebrané vzorky byly odvezeny do laboratoře a podrobeny analýze na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS).

Závěr :

Z provedených analýz vyplývá, že kontaminovanou utěrkou byl z kabiny výtahu setřen pepřový sprej (také známý jako OC sprej (od "Oleoresin Capsicum"), OC plyn, nebo tekutá střela). Pepřový sprej, který se používá k osobní sebeobraně, včetně obrany proti psům, obsahuje přírodní slzotvornou látku capsaicin dráždící oči a vyvolávající slzy, bolest a podráždění dýchacích cest.
Oleoresin Capsicum se získává lihovou extrakcí placentální tkáně (semeníku) chilli papriček (někdy označovaných jako kayenský pepř) a zahuštěním získaného extraktu. Hlavní účinná složka připravku - capsaicin - je vnímána zasaženými jedinci podle úrovně jejich vnímavosti k ní. Látka účinkuje na býložravce a savce včetně člověka, ptáci receptor na capsaicin postrádají.
Z hlediska toxicity se jedná o vysoce dráždivou látku. Výše popsané účinky jsou popsány i v bezpečnostním listu: Výpary dráždí oči, pokožku a dýchací ústrojí. Dlouhodobá expozice může způsobit malátnost, obluzení až bezvědomí. Styk s očima může zapříčinit poškození rohovky. Déletrvající styk s pokožkou může způsobit dermatitidy. Dráždí ke kašli a u citlivých osob způsobuje dušnost.

Přípravky s touto účinnou látkou jsou volně prodejné od 18 let. Ze zahraničních studií vyplývá možné riziko zdravotních i letálních následků pro zasažené jedince, způsobených hlavně šokem a stresem (mdloby, infarkty, úrazy v důsledku dezorientace) po zasažení touto látkou.

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31