main-bg.jpg

Analýza neznámé látky nalezené hledačem kovů v Rozdrojovicích

Dne 15.8.2011 byla povolána výjezdová skupina ŠS Tišnov k identifikaci neznámé látky nalezené hledačem kovů v lese u Rozdrojovic.

Činnost na místě zásahu :

Dne 15.8.2011 byli příslušníci výjezdové skupiny laboratoře ŠS Tišnov povoláni prostřednictvím KOPIS HZS JmK na místo události (čas ohlášení výjezdové skupině ŠS Tišnov 15:02, čas výjezdu zásahového vozidla 15:10, čas příjezdu na  místo události 15:26). Po příjezdu na místo byl proveden průzkum se zjištěním, že se jedná o nález látky s popisem PH3. Tuto látku nalezl občan pracující s detektorem kovů a údajně se látkou potřísnil. Prvotní informace hovořily o neznámé kapalině, kterou se občan potřísnil. Jednotka z požární stanice Brno - Lidická po vystrojení do plné ochrany provedla zajištění vzorku a asanaci místa nálezu. Vzorek byl předán příslušníkům laboratoře, kteří ho odvezli spolu s detektorem kovů a osobními věcmi postiženého do laboratoře k analýze. V 18:57 byla telefonicky kontaktována ZZS, velitel zásahu, tiskový mluvčí HZS JmK a příslušníci PČR, že se s největší pravděpodobností jedná o minimálně 25 let starý pesticid na bázi fosfidu hliníku vyrobený v bývalém východním Německu (NDR). Na základě výsledků analýz a po dohodě s velitelem zásahu byli příslušníci PČR odvoláni z místa zásahu.

Další činnost chemické laboratoře :

Vzorky byly podrobeny následujícím analýzám :
Analyzátor plynů GDA II - stanovení kontaminace a únik fosfinu.
XRF analýza Delta X spektrometr - stanovení prvkového složení neznámé pevné látky.
FTIR spektrometrie Nicolet IR 100 s diamantovým ATR nástavcem - identifikace neznámé pevní látky.
Ramanova spektrometrie First Defender spektrometr - identifikace neznámé pevní látky.
HACH UV-VIS spektrometrie DR 2800 - stanovení celkového fosforu
Detekční trubičky byla provedena detekce fosfinu PH3

Závěr :

Na základě výsledků analýz byl nález identifikován jako pesticid obsahující aktivní složku fosfid hlinitý. Tato látka je klasifikována jako vysoce toxická, hořlavá a nebezpečná pro životní prostředí. Vzhledem k tomu, že nalezená látka ležela v půdě více jak 25 let, její aktivní složka byla již rozložena, a proto nedošlo k ohrožení zasahujících hasičů, obyvatel ani životního prostředí. Ke kontaminaci detektoru kovu a osobních věcí postiženého nebezpečnou látkou dle výsledků analýz nedošlo.

Fotogalerie :

Image

 


Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31