main-bg.jpg

Požáry zasáhly starou halu i les

Vyhlášení druhého stupně požárního poplachu a zásah pěti jednotek hasičů si v úterý večer vyžádal požár skladovací haly v Hodoníně.

Požár v areálu bývalého podniku Svit v hodonínské lokalitě Nesytý byl hasičům oznámen v 19.51 hodin a protože oheň zasáhl celou halu, krajské operační a informační středisko HZS vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice v Hodoníně a dobrovolné jednotky z Hodonína, Rohatce, Dubňan a Dolních Bojanovic. Při jejich příjezdu byl přízemní objekt dřevěné konstrukce o půdorysu 30 krát 10 metrů ve třetí ze čtyř fází požáru a plameny šlehaly až do výšky 15 metrů.

Požár haly, v níž byly zbytky uskladněného dřeva, hasiči zasahující v dýchacích přístrojích dostali pod kontrolu ve 20.31 hodin. Oheň po rozebrání zbytků konstrukcí a opláštění haly a dohašení lokálních ohnisek zlikvidovali ve 21.53 hodin.

Nevyužívanou halu, jejímž majitelem je nyní úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, požár zničil. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS, jako nejpravděpodobnější verze se podle něj jeví nedbalost při používání otevřeného ohně nebo při kouření. Škodu předběžně vyčíslil na 10 tisíc korun. Zásah hasičů zabránil rozšíření požáru na sousední objekty, uchráněná hodnota byla vyčíslena na půl milionu korun.

ImageKrátce po likvidaci požáru haly hasiči na Hodonínsku vyjížděli k další události - požáru lesa u Rohatce. Požár byl ohlášen ve 22.05 hodin, na místo vyjely jednotky ze stanice v Hodoníně a SDH v Rohatci, Strážnici a Petrově, protože hořelo nedaleko železniční trati, povolána byla i jednotka HZS Správy železniční dopravní cesty v Břeclavi.

Oheň zachvátil plochu zhruba 50 krát 50 metrů, na níž byly vzrostlé borovice ve stáří 80 let. Hořela však hlavně lesní hrabanka, kmeny stromů oheň ožehl do výše cca 1,3 metru. Hasiči proti plamenům nasadili pět vodních proudů, k jejichž zásobování zřídili kyvadlovou dopravu vody od vodního zdroje u čokoládovny v Rohatci. Požár se podařilo dostat pod kontrolu ve 22.31 hodin a dohasit o půlhodiny později. Ke střežení požářiště na místě do rána zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů.

Požár vzplál kvůli nedbalosti při kouření nezjištěné osoby, která odhodila nedopalek cigarety do suché trávy. Okolo tohoto ohniska vedla lesní pěšina do osady Sobotka. Škodu majitel lesa nevyčíslil, zásah hasičů uchránil les v hodnotě půl milionu korun.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31