main-bg.jpg

Požární stanicí v Blansku se dnes rozezněl zvuk nového zvonu

2016-12-15 Nový zvon u hasičů v Blansku3 Jmenuje se Florián, váží 31 kg a měří 33 cm. Tak nějak by mohla vypadat textová zpráva, která oznamuje přírůstek do rodiny někoho blízkého. A že je svatý, přestože se narodil teprve před týdnem? Jen zdánlivá podoba s člověkem tímto končí, protože náš Florián je celý z kovu, a to včetně svého srdce, které  dnes poprvé slavnostně rozeznělo nový zvon na požární stanici v Blansku. Rodinu bude mít početnou, a to všechny hasiče, kteří budou o jeho krásný, zvonivý zvuk stát.

Myšlenka pořídit zvon mě poprvé napadla před několika lety při návštěvě požární stanice v Praze na Smíchově. Ve vestibulu stanice mají zavěšený menší zvon jako náhradní systém pro vyhlášení poplachu na stanici. Zvony se pro tyto účely využívaly od pradávna, v dnešní době jde spíše o symbol a tak tomu bude i na naší stanici. Symbol mládí a stáří. Staří ve smyslu zkušeností, ne počtu roků. Dnešní doba nám mimo jiné přinesla skutečnost, že si přestáváme vážit zkušeností starších kolegů a začínáme si zvykat na fakt, že přednost má mládí, dravost a mnohdy přehnaná sebejistota. Daleko častěji se setkáváme s tím, že právě tito mladí lidé nedokáží ocenit letité zkušenosti starších kolegů, tak jak tomu bývalo v minulých letech, kdy spousta z nás ke sboru přicházela. Byl bych velmi rád, kdyby nás všechny tento nový symbol znovu spojil.

Pro jeho odlití jsme si vybrali firmu s letitou rodinnou tradicí - Zvonařskou dílnu Letície Vránové – Dytrychové z Brodku u Přerova. Někteří z nás měli možnost zúčastnit se té slavnostní události, která proběhla minulé pondělí, a byl to vskutku nevšední zážitek. Jako materiál byla použitá zvonařská bronz a naladěný je v tónu d3. Výzdobu zvonu tvoří jednak znak Hasičského záchranného sboru České republiky, dále reliéf Svatého Floriána – patrona všech hasičů, znak zvonařské dílny a posledním reliéfem je ruční kresba naší provovýjezdové cisterny. Kresbu nám udělal dlouholetý a vážený kolega pan Josef Pěnča a otiskl tak kus hasičského života do povrchu zvonu.  

Součástí naší dnešní slavnosti bylo i představení nové cisterny na podvozku Tatra, která se stane na stanici po dlouhých 14 letech novým prvovýjezdovým vozidlem. Za zmínku určitě stojí, že se jedná o první vozidlo s plně automatizovanou převodovkou, kterou po prvních ujetých kilometrech naši strojníci chválí pro výborné jízdní vlastnosti.

Naši slavnost poctili svou návštěvou starosta města Blanska Ivo Polák, za HZS JmK náměstek pro úsek operačního řízení pan Radek Chromý, paní kancléřka Marie Staňková a náměstek pro prevenci pan Václav Špéra. Mezi hosty byli také zástupci složek IZS a pozvání přijali i bývalí kolegové a kolegyně, kteří dříve na našem okrese sloužili.

Celkem 60 lidí tak mohlo přihlížet, jak páter Rostislav Novotný požehnal jak novému vozidlu, tak Svatému Floriánovi, aby nám všem dlouho sloužili a dělali radost. A také aby zvuk zvonu zněl jen při slavnostních a příjemných příležitostech. Byl to právě on, kdo poprvé rozezněl srdce zvonu odlitého speciálně pro blanenskou požární stanici.

Závěrem si mohl každý z přihlížejících vyzkoušet zvuk zvonu a svou myšlenkou si možná splnit tajné přání. Adventní čas, ve kterém se právě nacházíme, je k tomuto jako stvořený.  

plk. Mgr. Martin Oujezský

ředitel HZS JMK ÚO Blansko

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30