main-bg.jpg

Požár zničil střechu penzionu

Střechu třípatrového penzionu v úterý zničil požár v Pasteurově ulici ve Znojmě. Požár zaměstnal čtyři jednotky hasičů. 

Kouř ze střechy zpozorovala a v 11.15 hodin ohlásila hasičům žena ze sousedního domu. Na hořící střechu žena upozornila i syna majitelů, který byl v přízemím bytě. K zásahu do Pasteurovy ulice vyjeli profesionální hasiči ze stanice ve Znojmě a dobrovolní ze Slupi, Prosiměřic a Šatova. Při jejich příjezdu byla střecha domu postaveného ve tvaru písmene L na ploše zhruba 14 krát 14 metrů celá v plamenech.

Hasičům se oheň pomocí vodních proudů podařilo dostat pod kontrolu v 11.42 hodin. Kromě hašení střechy a hořících krovů hasiči bránili rozšíření požáru na sousední dům, oddělený jen štítovou zdí. Hasiči také rozebírali konstrukci krovů a z půdního prostoru vyklízeli uložené šatstvo a další věci majitelů. Po vyklízení půdy, rozebírání žhnoucích krovů a dohašování lokálních ohnisek hoření hasiči likvidaci požáru ukončili ve 13.10 hodin.

Při doplňování vody v cisternách hasiči spolupracovali s příslušníky Vězeňské služby, kteří jim u vjezdu do nedaleké vazební věznice zprovoznili hydrant. K rychlému a účinnému zásahu přispěl také kpt. Ing. Milan Tlamka z krajského ředitelství HZS JmK, který je na Znojemsku na dovolené, v době vzniku požáru projížděl okolo a byl na místě první. Ing. Tlamka se ještě před příjezdem jednotek postaral o průzkum v objektu, požár se snažil hasit ručním práškovým přístrojem, na operační středisko upřesnil informace o požáru a doporučil vyslání dalších sil a prostředků k zásahu. Podílel se také na organizaci zásobování vodou, které měli hasiči z počátku nedostatek. Na zásahu se podíleli také policisté, kteří penzion prozkoumali a otevírali dveře pokojů. Ubytovaní hosté zařízení v době požáru uvnitř nebyli.

Střechu a krovy penzionu požár zničil, účinným zásahem hasičů se podařilo zabránit jeho rozšíření na sousední dům i do obytných pater penzionu. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK, který si k šetření přizval specialisty z policejního odboru kriminalistické techniky a expertíz. Podle zjištěných poznatků požár zřejmě způsobila technická závada na elektroinstalaci. Způsobenou škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na 900 tisíc korun. Zásahem hasičů se podařilo uchránit majetek v hodnotě dvou milionů korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31