main-bg.jpg

Požár zničil sál kulturního domu

Sál nedávno rekonstruovaného kulturního domu dnes v noci zničil požár ve Starém Petříně na Znojemsku. Oheň likvidovalo sedm jednotek hasičů.

Požár byl na tísňovou linku hasičů ohlášen v 1.26 hodin. Na místo vyjely čtyři jednotky - profesionální ze stanice ve Znojmě a dobrovolné jednotky ze Starého Petřína, Vranova nad Dyjí a Uherčic. K odpojení objektu od el. energie byli povoláni pracovníci rozvodných závodů. Při příjezdu hasičů byla značná část objektu o půdorysu zhruba 40 krát 25 metrů v plamenech. Protože v počátcích zásahu se hasiči potýkali s nedostatkem vody a hrozilo rozšíření požáru do okolí, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyslalo další tři jednotky s cisternami. K likvidaci požáru vyjeli dobrovolní hasiči z Šumné a dvě jednotky ze sousedního Kraje Vysočina - profesionální jednotka ze stanice v Jemnici a dobrovolná z obce Police.

Proti plamenům hasiči postupně nasadili pět vodních proudů, z toho tři ze země a další dva proudy na střeše. Kromě hašení kulturního domu hasiči bránili rozšíření požáru na sousední školku a bývalou restauraci. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu ve 2.28 hodin. Nad sálem kulturního domu se ale mezitím propadla střecha, takže hasiči museli postupně rozebírat její zbytky a dohašovat prohořelé části zřícené konstrukce. K vyhledávání skrytých ohnisek hoření nasadili termokameru. Likvidaci požáru hasiči ukončili ve 4.57 hodin. Ke střežení požářiště na místě zůstaly dvě dobrovolné jednotky.

Sál a předsálí kulturního domu s půdorysem 13 krát 12 metrů požár zničil. Žár a zplodiny hoření zasáhly také zázemí sálu a část sousedního objektu. Rozšíření ohně na sousední školku se hasičům podařilo zabránit. Celková škoda byla v noci podle prvního předběžného odhadu vyčíslena na pět milionů korun. Při dnešním posouzení stavu objektu byl tento odhad upřesněn na částku převyšující dva miliony korun. Příčinu vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé HZS JmK. K šetření si přizvali i specialisty policejního odboru kriminalistické techniky a expertíz, kteří na požářišti odebrali také vzorky k laboratorní expertíze. Spáleniště dnes prozkoumal i policejní psovod se psem cvičeným k vyhledávání stop po použití hořlavin. Dosud zjištěné poznatky nasvědčují, že požár kulturního domu mohl vypuknout po úmyslném zapálení.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31