main-bg.jpg

Požár zničil pilu a dřevařskou dílnu

Dvoumilionovou škodu podle předběžného odhadu způsobil požár pily a dřevařské dílny v Lovčicích na Hodonínsku.  

Oheň vypukl v dílně dřevovýroby v jedné z hal bývalého zemědělského areálu na kopci nad obcí. Záblesky plamenů zpozoroval a ve 20.19 hodin ohlásil hasičům majitel sousední autodílny. Protože už z první informace vyplývalo, že jde o požár většího rozsahu a při příjezdu prvních jednotek se oheň šířil na celou halu o půdorysu 15 krát 30 metrů, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyslalo 10 jednotek hasičů – profesionální jednotky ze stanic v Kyjově, Hodoníně a v Bučovicích, a dobrovolné jednotky z Lovčic, Archlebova, Kyjova, Násedlovic, Žarošic, Ždánic a Bučovic.

Hasiči zásah rozdělili na dva úseky a na hořící halu namířili šest vodních proudů. K doplňování nádrží cisteren zřídili kyvadlovou dopravu vody od hydrantu v obci. V silně zakouřeném prostředí zasahovali v dýchacích přístrojích. K odvetrávání hustého dýmu nasadili přetlakovou ventilaci. Prostor požářiště a okolí zásahu osvětlili z pracovní plošiny 37metrového automobilového žebříku. Majitel dřevozpracující firmy zkolaboval a přivolaní zdravotníci ho převezli do nemocnice.  

Oheň se podařilo dostat pod kontrolu ve 22.17 hodin a část nasazených jednotek se začala vracet na základny. Protože požár zasáhl také zachycovače a zásobníky pilin pod podlahou objektu a oheň v podzemí stále prohoříval, hasiči se žhnoucí piliny snažili vybírat a prolévat vodou. K hašení hořících pilin a jejich prolévání hasiči nasadili tři vodní proudy s pěnou. K účinnějšímu hašení podzemí haly dřevěnou podlahu nad lapači pilin rozřezávali motorovými pilami a rozebírali její konstrukci. Současně v hale a okolí rozebírali žhnoucí hromady zpracovávaného dřeva.

Krátce před půlnocí se požár podařilo téměř dohasit. K likvidaci skrytých lokálních ohnisek hoření na místě s jedním vodním proudem do rána zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů. Likvidaci požáru hasiči ukončili ve středu v 8.57 hodin. U požáru zasahovalo celkem 60 hasičů se 12 cisternami, dopravním automobilem a automobilovým žebříkem.

Podle předběžné bilance požár zničil zhruba polovinu zděné haly s plechovou střechou o rozměrech cca 15 krát 30 metrů, rozšíření ohně na zbývající část haly se hasičům podařilo zabránit. Oheň zničil nebo silně poškodil rámovou pilu a další dřevozpracující stroje a také zásoby zpracovávaného dřeva. V hořící hale oheň a žár zničil také vysokozdvižný vozík a nakladač. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK, způsobenou škodu podle předběžného odhadu vyčíslil na dva miliony korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 TOOB-16 (Kurzy)
8. 11. 2019, 00:08 - 19. 11. 2019, 15:00
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30