main-bg.jpg

Požár zničil halu – škoda 19 milionů korun

Škodu podle předběžného odhadu vyčíslenou na 19 milionů korun způsobil dnešní požár haly v Lulči na Vyškovsku. 

Plameny z oken haly v průmyslovém areálu na okraji obce zdejší pracovníci zpozorovali a ohlásili hasičům v 9.19 hodin. Protože oheň se rychle šířil na celý objekt o půdorysu zhruba 80 krát 20 metrů, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo II. stupeň poplachu. K zásahu vyjelo 12 jednotek hasičů ze dvou okresů – profesionální ze stanic ve Vyškově, Bučovicích, Pozořicích a v Lidické a Zaoralově ulici v Brně, a dobrovolné jednotky z Lulče, Drnovic, Račic, Vyškova, Rousínova, Ruprechtova a Viničných Šumic. Při požáru byl zraněn jeden zdejší pracovník. Při příjezdu požárních jednotek byl muž již v péči zdravotníků, kteří ho s popáleninami převezli do nemocnice.

Hasiči proti plamenům nasadili deset vodních proudů. Kromě hašení hořící haly intenzívně bránili rozšíření ohně na sousední bezprostředně ohrožený přístřešek, ve kterém bylo uskladněno před devět tisíc litrů nafty, a na auta zaparkovaná v dosahu plamenů. Přístřešek i auta se podařilo uchránit. Požár ale zachvátil celou plochu haly, zaplněnou uskladněnými dřevěnými parketami a dalšími podlahovými krytinami i dřevem. K rozvoji hoření přispěly i poškozené propanbutanové lahve. Z plamenů hasiči postupně vynesli a ochlazovali 24 desetikilogramových lahví.

Hasiči zásah rozdělili na dva úseky, na místě byl zřízen štáb velitele zásahu. Účinné hašení hasičům komplikoval zledovatělý terén i nedostatek vody v areálu, ve kterém nejsou hydranty. K doplňování vody v cisternách zřídili tři čerpací stanoviště s kyvadlovou dopravou od zdrojů v Lulči a Drnovicích. Další čerpací stanoviště bylo zřízeno u nádrže přírodního koupaliště v Lulči.

Požár se ve 12.15 hodin podařilo dostat pod kontrolu. Protože žárem se zřítila štítová zeď a kovová střecha haly, hasiči mohli hořící hromady dřeva a podlahových materiálů hasit jen zvenku a z pracovního koše automobilového žebříku. Dohašování řady ohnisek potrvá do nočních hodin a bude zřejmě pokračovat i o víkendu.

Zděnou halu s kovovou střechou, kterou využívaly tři firmy, požár zničil. Oheň kromě uskladněných zásob dřeva a podlahových krytin zničil také stroje a zařízení. Příčinu vzniku požáru zjišťuje tým vyšetřovatelů HZS JmK. Podrobné ohledání požářiště ale zřejmě bude možné až po víkendu.    

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30