main-bg.jpg

Požár zničil dům s prodejnou a večerkou - aktualizace

Prodejnu potravin s večerkou vietnamských obchodníků dnes odpoledne zcela zničil požár v Mutěnicích na Hodonínsku.

Ve starším přízemním domě v Masarykově ulici o půdorysu zhruba 10 krát 5 metrů začalo hořet v podvečer uskladněné zboží ve dvorní části. V době vzniku požáru byli v prodejně tři asijští obchodníci. Požár zpozorovala 30letá prodavačka, která uviděla šlehat plameny zhruba dva metry od uložených palet s pivem. Z tohoto místa se požár rozšířil také na dřevěnou střešní konstrukci a další prostory domu. Oheň se před příjezdem hasičů snažila hasit kbelíky s vodou. Mladá žena se při tom nadýchala zplodin hoření, utrpěla popáleniny na rukou  a zdravotníci ji k dalšímu ošetření převezli do nemocnice.
Hasiči hlášení o požáru na tísňové lince přijali v 17.11 hodin. Protože plameny se rychle rozšířily na celý dům, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyjeli profesionální hasiči ze stanice v Hodoníně a dobrovolné jednotky z Mutěnic, Čejkovic, Dubňan, Hovoran a Šardic. Při jejich příjezdu již byl celý dům včetně dvorního traktu v plamenech ve třetí ze čtyř fází hoření.
Hasiči po odpojení el. proudu proti plamenům nasadili šest vodních proudů, přes intenzívní zásah šesti požárních jednotek se ale dům nepodařilo zachránit. V objektu se začala propadat střecha, účinné hašení komplikovaly zásoby zboží, které byly v průjezdu a ve dvorní části domu do výše 1,5 metru.  Hasiči kromě likvidace požáru prodejny bránili také rozšíření ohně na okolní budovy.
Požár se podařilo dostat pod kontrolu v 17.55 hodin. K odvětrání silně zakoušeného domu hasiči nasadili přetlakové ventilátory. K vyklízení a vyvážení zásob prohořelého zboží hasiči použili nakladač. Kromě dohašování lokálních ohnisek hoření bylo nutné částečně strhnout zborcenou střechu a její zbytky postupně rozebírat a hasit lokální ohniska hoření. Likvidaci požáru hasiči ukončili ve 21.39 hodin. Ke střežení požářiště na místě až do ranních hodin zůstala místní dobrovolná jednotka.
Starší, nepodsklepený přízemní dům s prodejnou včetně zásob zboží požár zničil. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK. Škodu podle předběžného odhadu vyčíslil na nejméně dva miliony korun. Z toho na 1,5 milionu korun ocenil hodnotu zničeného domu a na půl milionu korun cenu zničených zásob potravin. Na dalších 50 tisíc korun vyšetřovatel vyčíslil škopdu na ohořelé střeše sousedního rodinného domu a ve vedlejší restauraci, které oheň a žár poškodil okna a vzduchotechniku. Zařízení restaurace navíc částečně promáčela voda použitá při hašení prodejny. Zásahem hasičů se podařilo uchránit majetek v hodnotě 10 milionů korun.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje


Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30