main-bg.jpg

Aktualizace: Požár výrobní a skladovací haly PUR pěny v Brně

P1030306 V Brně-Černovicích hoří výrobní a skladovací hala s PUR pěnou. Byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. V době příjezdu jednotek v objektech nikdo nebyl. Probíhá monitoring ovzduší chemickou laboratoří. Obyvatelé Brna by měli sledovat aktuální informace o stavu ovzduší v okolí požáru i na celém území města.

Krátce po druhé hodině vyjížděly první jednotky hasičů k požáru průmyslového objektu do Brna-Černovic. V tuto chvíli na místě zasahuje 15 jednotek. Dva ze tří propojených objektů - skladovací a výrobní hala PUR matrací byly požárem zcela zasaženy a propadly se nosné konstrukce hal. Hasební zásah probíhá také z výškové techniky. Hasiči se kromě likvidace požáru hal soustředí na ochranu administrativního objektu, který je bezprostředně ohrožen.

Technici RWE a EON zajistili odpojení objektů od energií. Krátce po výjezdu prvních jednotek byl souběžně zahájen monitoring ovzduší mobilní chemickou laboratoří. V bezprostředním okolí požáru nebyly naměřeny žádné zdraví nebezpečné hodnoty. Monitoring ovzduší bude probíhat i nadále. V případě zaznamenání zápachu doporučujeme zavřít okna, vypnout klimatizaci.

Pavla Pražáková, HZS Jihomoravského kraje

Aktualizace 10:45

Požár se podařilo po deváté hodině dostat pod kontrolu. Na místě se redukoval počet zasahujících hasičů. Zatím co v noci na místě zasahovalo osm desítek hasičů, momentálně jich na místě pracuje cca 30. Chemická laboratoř pokračuje v monitorování kvality ovzduší v okolí. Nenaměřila nebezpečné hodnoty. Nicméně platí preventivní opatření pro obyvatele Brna. Pokud ucítí zápach a kouř, je potřeba nevětrat a vypnout klimatizaci. Na místě spolupracujeme s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, kvůli vysokému odběru vody pro hašení. Okolní hydranty bez problémů stačily zásobovat naše cisterny. Firma sousedící s požářištěm poskytla své prostory ke zřízení štábu velitele zásahu a vytvoření zázemí pro naši techniku a hasiče.

Příčinu vzniku požáru nelze v blízké době stanovit. Vyšetřování bude zřejmě pobíhat v řádu týdnů. Škoda způsobená požárem není v tuto chvíli jasná. 

Aktualizace 11:00

Preventivní opatření, aby lidé nevětrali se upřesnilo jen pro vyznačenou oblast. Hasiči stále monitorují okolí. Stále doporučujeme v případě zaznamenání zápachu zavřít okna a vypnout klimatizace.

plánek

Aktualizace 11:55

Na místě se redukuje počet zasahujících na cca 16 hasičů (I.stupěň požárního poplachu).

Aktualizace 12:45

Kolem 14. hodiny přijede na místo zásahu technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Tahač s podvalníkem přiveze speciální zemní stroj – pásové rypadlo CAT329E. Technika bude sloužit k rozebírání konstrukcí na požářišti. Je speciálně zodolněná k práci v zakouřeném prostředí a na požářišti. Na místě bude Záchranný útvar min. do zítřejšího rána. 

Aktualizace 14:35

Na místo přijela  technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. 

U zásahu jsme spolupracovali také s hasiči a technikou Školního a výcvikového zařízení  (ŠVZ) HZS ČR v Brně. Konkrétně byla nasazena dvě vysokotlaká hasicí a řezací zařízení Cobra při ochraně administrativní budovy a také výšková technika ŠVZ. 

Aktualizace 16:20

V celé oblasti Brna nebyly naměřeny žádné zdraví nebezpečné hodnoty škodlivých látek, a to z důvodu dobrých rozptylových podmínek - to potvrzují i měření ČHMÚ viz odkaz níže. Monitoring ovzduší nadále probíhá. V okolí jednoho kilometru od požáru (viz přiložená mapa výše) doporučujeme v případě zaznamenání zápachu zavřít okna a vypnout klimatizaci.

Informace o kvalitě ovzduší

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_map_CZ.html

Aktualizace 15.9., 8:35

Přibližně do 20.00 hod. rozebíral Záchranný útvar obvodové zdi hrozící pádem a odkrýval skrytá ohniska. Hasiči pokračovali v prolévání požářiště, kde se místy ještě objevovalo plamenné hoření. Hasiči na místě stále zůstávají. V dopoledních hodinách budou místo ohledávat vyšetřovatelé.

Aktualizace 15.9., 11:00

HZS JmK tímto ruší vydaná doporučená preventivní opatření pro obyvatelstvo a podnikající subjekty v okolí místa požáru. Nadále bude docházet k rozebírání konstrukce vyhořelého skladu, vyhledávání dalších případných ohnisek a jejich uhašení. Při tomto rozebírání konstrukce může dojít k ojedinělému zahoření a slabému vývinu kouře, který by se neměl dostat mimo areál poškozeného subjektu.

Aktualizace 15.9., 15:35

Činnost jednotek hasičů na místě požáru je ukončena a HZS JmK předalo krátce po 15.00 hod. místo majiteli. Jsou odvolána vydaná preventivní opatření pro obyvatele i podnikající subjekty v okolí požářiště.

Pavla Pražáková, HZS JmK

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31