main-bg.jpg

Požár v centru Brna zaměstnal sedm jednotek hasičů

Sedm jednotek hasičů dnes ráno likvidovalo požár domu na rohu ulic M. Horákové a Koliště v centru Brna.

Požár byl hasičům ohlášen ve 4.54 hodin. Při jejích příjezdu z prvního patra pětipatrového domu šlehaly plameny, celý objekt byl silně zakouřený, z oken skákali lidé a z horních pater se ozývalo volání o pomoc. Krajské operační a informační středisko HZS proto vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Lidické, Bauerově a Točné ulici a jednotka hasičů Správy železniční dopravní cesty, a dále jednotky dobrovolných hasičů z městských částí Obřany, Husovice a Soběšice.   

Třicetimetrový automobilový žebřík, který hasiči chtěli použít k záchraně lidí, na silně podmáčeném terénu před domem nešel stabilně postavit. Přesto hasiči riskantním manévrem pracovní koš žebříku namířili k balkonu ve třetím patře, na kterém byl muž volající o pomoc. Muže, který se zřejmě nadýchal zplodin hoření, předali do péče zdravotníků.

Do domu hasiči zasahující v dýchacích přístrojích vnikali ze dvou stran. Protože celé přízemí zjevně neobývaného domu mělo mříže, do hořícího bytu v prvním patře se snažili dostat pomocí nastavovacích žebříků. Rozbrušovací pilou současně odstraňovali mříže. Na místo vyjeli také pracovníci plynárny, kteří dům odpojili od přívodu plynu.

Proti plamenům hasiči ze dvou stran nasadili dva vodní proudy. Požár se jim podařilo dostat pod kontrolu v 5.28 hodin. Průzkum všech pěti pater domu ukázal, že uvnitř nikdo nezůstal. Oheň zachvátil část bytu 3 + 1 v prvním patře. Hořelo v pokoji o rozměrech zhruba čtyři krát čtyři metry, plameny a žár se šířily i do dalších místností a přes stropní prostupy topení také do druhého patra domu. Po závěrečném průzkumu celého objektu a kontrole okolí požářiště termokamerou hasiči požár zlikvidovali v 6.18 hodin. Silně zakouřený dům odvětrali.

Požár matrací, postelí, textilu a dalších věcí v domě vyhledávaném bezdomovci způsobila nedbalost při kouření nebo při neopatrné manipulaci s otevřeným ohněm. Způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31