main-bg.jpg

Požár skládky zaměstnal 12 jednotek hasičů

Druhý stupeň poplachu si dnes odpoledne vyžádal požár skládky rostlinného odpadu u ulice Roviny v Brně-Chrlicích. 

Oheň vypukl na skládce o rozměrech zhruba 50 krát 50 metrů, která slouží k výrobě kompostu. Hasiči hlášení o požáru přijali ve 14.14 hodin. Protože podle opakovaného ohlášení z hořící skládky šlehaly několik metrů vysoké plameny, krajské operační a informační středisko HZS JmK na žádost velitele zásahu na místo vyslalo 10 jednotek. K požáru vyjely profesionální jednotky ze stanic v Zaoralově, Lidické, Točné a v Židlochovicích, a jednotka hasičů Správy železniční dopravní cesty. Do areálu kompostárny na poli z Chrlic vyjely také dobrovolné jednotky z městských částí Chrlice, Holásky, Slatina a Bohunice. Při střídání sil je v podvečer doplnily ještě profesionální jednotka ze stanice v Hrázní ulici a dobrovolná z Brna-Husovic.

Při příjezdu prvních jednotek na skládce navršené do tří metrů hořela plocha zhruba 50 krát 30 metrů. Hasiči proti plamenům zpočátku nasadili šest vodních proudů, k doplňování vody v cisternách zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště u hydrantu v Chrlicích. Kromě hašení hořící rostlinné hmoty ochlazovali také okolí požářiště, kde byl kompostovací stroj. Mechanismus v hodnotě 2,5 milionů korun se pracovníkům kompostárny podařilo před ohněm vyvézt z areálu. Po sražení plamenů hasiči počet vodních proudů omezili na čtyři a později na tři. Část nasazených jednotek se postupně vracela na základny.

Nejvíce prohořelé části skládky hasiči nechávali pod kontrolou dohořet. Pracovníci kompostárny přistavili kolový nakladač, kterým žhnoucí hromady rostlinné hmoty rozhrabávali a vyváželi na plochu u skládky, kde je pak hasiči prolévali vodou. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 18.08 hodin, rozhrabávání skládky a prolévání žhnoucích zbytků pokračovalo do večerních hodin.

Při požáru nebyl nikdo zraněn. Protože na skládce hořel jen rostlinný odpad, škoda nebyla vyčíslena.    

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2018 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31