main-bg.jpg

Požár na Břeclavsku způsobil škodu za osm milionů

Sklad molitanových matrací, kartonů a nábytkových dílů dnes odpoledne zachvátil požár v Brumovicích na Břeclavsku. Oheň zaměstnal 11 jednotek hasičů.

Plameny šlehající ze skladovací haly výrobny nábytku zpozorovali a hasičům v 15.11 hodin ohlásili lidé z protější budovy. Protože oheň se rychle rozšířil na celou ocelokolnu o půdorysu zhruba 60 krát 15 metrů a vysokou osm metrů, krajské operační a informační středisko HZS vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo s jedenácti cisternami vyjeli profesionální hasiči ze stanic v Kyjově, Hustopečích a Břeclavi a dobrovolné jednotky z Brumovic, Mutěnic, Hovoran, Horních Bojanovic, Krumvíře, Klobouk, Velkých Pavlovic a Kobylí.
Hasiči zasahující v dýchacích přístrojích prostor rozdělili na tři úseky. Proti plamenům postupně nasadili třináct vodních proudů, které zásobovali z nádrží cisteren, dopravním hadicovým vedením od místního hydrantu i pomocí kyvadlové dopravy z dalšího vodního zdroje v obci. K účinnému hašení hasiči strhli část bočního hliníkového pláště objektu.  
Oheň se podařilo dostat pod kontrolu v 16.07 hodin. Před 17. hodinou hasiči začali část žhnoucí hromady prohořelých molitanových dílů a dalšího materiálu na požářišti pokrývat těžkou pěnou, aby zabránili dalšímu přístupu vzduchu i úniku zplodin hoření do ovzduší. Po 18. hodině se více než třetinu plochy požářiště s největším množstvím zbytků molitanových matrací a kartonů podařilo pokrýt pěnou. Protože zbytky uskladněného materiálu už jen žhnuly a okolí nehrozilo žádné nebezpečí, velitel zásahu rozhodl, že je hasiči nechají pod kontrolou dohořet. V 18.49 hodin se většina zasahujících jednotek vrátila na základny. Ke kontrole s střežení požářiště na místě do rána zůstala místní dobrovolná jednotka.
Současně s likvidací požáru hasiči průběžně monitorovali obsah škodlivin v ovzduší v okolí. Protože sklad je na okraji obce a kouř díky příznivým klimatickým podmínkám stoupal nahoru, obytnou část Brumovic zplodiny hoření podle výsledků kontrolních měření přímo neohrozily.
Skladovací halu ocelové konstrukce s hliníkovým pláštěm požár silně poškodil, oheň zničil uskladněné molitanové matrace, obalové kartony a části nábytku. Příčinu vzniku požáru šetří specialisté HZS Jihomoravského kraje a Policie ČR. Požářiště budou experti podrobně zkoumat i zítra dopoledne. Způsobenou škodu vyšetřovatel HZS podle předběžného odhadu vyčíslil na osm milionů korun, z toho na čtyři miliony korun ocenil hodnotu takřka zničené ocelové skladovací haly a na další čtyři miliony korun vyčíslil hodnotu shořelých výrobků a kartonů.

Image


por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30