main-bg.jpg

Požár lesa na hranici s Polskem hasil i vrtulník z Brna

Vrtulník Bell 412 letky Policie ČR se dvěma brněnskými hasiči – lezci na palubě v úterý odpoledne vzlétl k požáru lesa na Královéhradecku.

Pomoc osádky vrtulníku ze základny na letišti v Brně-Tuřanech při likvidaci požáru v obtížně přístupném terénu na hranici s Polskem si vyžádalo operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje. Stroj vybavený závěsným hasícím bambi vakem vzlétl před 14. hodinou a po příletu a průzkumu požářiště v oblasti Ruprechtického Špičáku na Náchodsku osádka vrtulníku připravovávala zřízení čerpacího stanoviště u místního rybníka. Protože výhodnější podmínky k plnění hasícího vaku byly u rybníka na polském území, osádka stroje čerpala vodu tam. Poprvé při nasazení stroje k hašení v terénu jeho osádka místo klasického plnění vaku hadicemi se speciálními proudnicemi vodu čerpala ponorem vaku do rybníka. Proti plamenům v hořícím lese vrtulník shodil obsah hasícího vaku s objemem tisíc litrů vody celkem sedmadvacetkrát. Na základu v Brně se stroj vrátil před 19. hodinou.

Image

Rozsáhlý požár v oblasti Ruprechtického Špičáku na Náchodsku, který se na české území rozšířil z polské strany a zasáhl zhruba hektar lesa, likvidovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Královéhradecka, na místě zasahovaly také tři jednotky polských hasičů. Na hašení v těžko přístupném a kopcovitém terénu s převýšením až 880 metrů byly povolány celkem dva vrtulníky Policie ČR s bambi vaky a také hasicí letadlo z Polska. Požár se podařilo lokalizovat v 15:47 hodin, dohašování pak pokračovalo celé odpoledne.

Image

Hasiči - letečtí záchranáři HZS JmK začali vykonávat službu na základně Letecké služby PČR v Brně-Tuřanech v roce 2009. Za období zkušebního provozu v roce 2009 byli letečtí záchranáři HZS JmK ve spolupráci s Leteckou službou PČR nasazeni celkem na 32 událostí, z nichž měly největší podíl právě likvidace požárů. V roce 2010 byli vysláni k 42 záchranným letům a v roce 2011 dosud k 17 událostem. Největší zásah měli při nedávné likvidaci rozsáhlého požáru v Chropyni na Kroměřížsku, kde osádka vrtulníku za dva dny provedla 253 shozů obsahu bambi vaku. Mimo hašení požárů pomocí závěsného hasícího vaku vrtulník také zasahuje například u dopravních nehod při nedostupnosti dopravní nehody pozemním jednotkám, k záchraně osob z vodní hladiny, záchraně osob z výšek nebo hloubek, ale také například k průzkumu a monitoringu terénu při řešení mimořádných událostí.

Předurčenost a územní působnost vrtulníku z brněnské základny vychází z koncepce Letecké služby PČR. Vrtulník je předurčen na zásahy na téměř polovině území ČR.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31