main-bg.jpg

Požár kůlny a chlévů usmrtil dobytek

Čtyři jednotky hasičů dnes v noci likvidovaly požár hospodářské části rodinného domu v obci Vavřinec na Blanensku.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen 16 minut po 2. hodině, na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice v Blansku a dobrovolné jednotky z Vavřince, Petrovic a Sloupu. Oheň v kůlně a chlévech u rodinného domu zpozoroval majitel, který se snažil plameny hasit. Jeho sousedka mezitím zavolala hasiče. Oheň se však rozšířil také na střechu a při příjezdu hasičů byl téměř celý objekt o ploše zhruba 100 čtverečních metrů v plamenech. K rychlému šíření požáru přispělo seno uskladněné na půdě objektu. Po prohoření dřevěných stropů a krovů se střecha zřítila.

Hasiči proti plamenům nasadili pět vodních proudů, k jejichž zásobování zřídili hadicové dálkové vedení od čerpacího stanoviště u zdejšího rybníka. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 3. hodinou, dohašování, při kterém bylo nutné rozebírat prohořelé konstrukce stropů a krovů a likvidovat lokální ohniska hoření, hasiči ukončili ve 4.14 hodin. Ke střežení požářiště a k vyklizení prohořelých zbytků však na místě až do dopoledních hodin zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů.

Objekt zřejmě začal hořet od elektrického osvětlení, přesnou příčinu zjišťují specialisté HZS Jihomoravského kraje a Policie ČR. Požár, který likvidovalo 35 hasičů, kůlnu a chlévy domu zničil, oheň, žár a zplodiny hoření a vrstva sutin ze zřícené střechy a stropů usmrtily kozu, prase, slepice a další domácí zvířata. Celkovou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na milion korun. Hasičům se podařilo zabránit rozšíření ohně na obytnou část objektu a také na sousední dům. Hodnotu uchráněného majetku vyšetřovatel vyčíslil na tři miliony korun.    

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31