main-bg.jpg

Požár komínu zastavil promítání multikina

Komín neodpovídající předpisům byl ve středu večer příčinou požáru v pizzerii obchodní galerie Velký Špalíček v Brně. Z pizzerie a okolí bylo evakuováno 19 lidí.

Požár byl ohlášen v 18.55 hodin, krajské operační a informační středisko HZS na místo vyslalo dvě jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Lidické a Bauerově ulici v Brně. Při jejich příjezdu bylo přízemí pizzerie v Dominikánské ulici mírně zakouřené, v prvním patře však z podhledu u komínu vycházel hustý dým. Z pizzerie, z kanceláří v patře nad ní a z přilehlého schodiště bylo evakuováno 19 lidí.

Hasiči zjistili, že po nadzvednutí podhledu u komínu z prostoru mezistropí vypadávají žhavé části konstrukce. Průzkum termokamerou do druhého patra ukázal, že těleso komínu je po celé délce horké a v blízkosti komínu jsou el. vodiče poškozené žárem. Hasiči proto vypnuli přívod el. proudu a do sádrokartonového obložení komínu vybourali otvor pro hašení žhnoucích materiálů a ochlazování komínu. Protože i po postupném vypínáním všech jističů zůstala část pizzerie pod el. proudem a požár nešlo hasit, velitel zásahu nařídil vypnutí proudu v celé obchodní galerii. To přerušilo provoz ve zdejších obchodech a promítání v multikině. Lidé z obchodů a z promítacích sálů odešli. Celý Velký špalíček zůstal bez el. proudu 20 minut. V 19.52 hodin se místnímu technikovi podařilo proud vypnout pouze v prostoru pizzerie a okolí, do ostatních částí Velkého špalíčku byl přívod proudu obnoven.

Oheň hasiči v 19.45 hodin lokalizovali a po rozebrání a dohašení doutnajících materiálů v prostoru kolem komínu za dalších 16 minut zlikvidovali. Zakouřené prostory odvětrali. Při požáru nebyl nikdo zraněn, celkovou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 20 tisíc korun. Podle dosud zjištěných poznatků nemělo kovové těleso komínu zřejmě odpovídající tepelnou izolaci a žár zapálil elektroinstalaci i další materiály v těsné blízkosti. Konkrétní porušení předpisů o požární ochraně upřesňují vyšetřovatelé HZS Jihomoravského kraje.     por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30