main-bg.jpg

Požár haly zaměstnal desítky hasičů

Vyhlášení III. stupně požárního poplachu a zásah 60 hasičů si dnes dopoledne vyžádal požár haly v areálu firmy Zetor v Brně-Líšni. 

Požár v areálu v Trnkově ulici byl hasičům ohlášen v 7.19 hodin. Oheň zachvátil halu, která sloužila jako sklad drceného směsného odpadu, zpracovávaného na palivo pro cementárny. Protože v hale hořel odpad na ploše zhruba 30 krát 30 metrů, požár zasáhl také sousední sklad traktorových pneumatik  a hrozilo jeho rozšíření na sousední objekty včetně trafostanice, krajské operační a informační středisko HZS JmK na místo postupně vyslalo 11 jednotek hasičů. S velkokapacitními cisternami i výškovou technikou k zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic v Lidické, Zaoralové, Bauerově a Točné ulici v Brně a v Pozořicích, jednotky ze  Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně a Správy železniční dopravní cesty, a dobrovolné jednotky z brněnských městských částí Slatina, Židenice, Husovice, Obřany a Bohunice. Vzhledem k oblaku hustého dýmu, který se od požářiště šířil do okolí, k monitorinku ovzduší vyjel tým chemiků z laboratoře HZS JmK v Tišnově. O situaci hasiči informovali starosty městských částí, strážníci Městské policie pomocí tlampačů na zásahových vozidlech tlumočili obyvatelům Líšně, Židenic a částí Brno-sever a Maloměřic-Obřan výzvu, aby nevětrali a omezili pohyb na ulicích. Měření kvality ovzduší na šesti místech v okolí, kde byl cítit zápach kouře  ale neprokázalo žádný výskyt škodlivin v nadlimitních hodnotách.

Hasiči, kteří do silně zakouřené haly mohli proniknout jen v dýchacích přístrojích, zásah rozdělili na tři úseky. Proti plamenům nasadili šest vodních proudů s pěnidlem a k doplňování cisteren zřídili kyvadlovou dopravu od dvou čerpacích stanovišť. Ke koordinaci jednotlivých činností byl zřízen štáb velitele zásahu. Kromě hašení hořícího odpadu také hasiči vyklízeli uskladněné a zčásti ohořelé pneumatiky. Díky rychlému a účinnému zásahu se oheň podařilo v 8.25 hodin dostat pod kontrolu. Po vyklizení skladu pneumatik, kontrole prohořelých částí střechy a dohašení lokálních a skrytých ohnisek hoření hasiči likvidaci požáru ukončili v 10.40 hodin.

Provozovatel skladu drceného odpadu nasadil kolový nakladač k vyklízení doutnající směsi, navršené až do výšky 10 metrů. Ke střežení požářiště a požární asistenci při vyvážení odpadu z haly na místě zůstala jedna jednotka hasičů.

Příčinu vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé HZS JmK ve spolupráci s policejními experty. Mezi pracovními verzemi nevyloučili samovznícení udkladněného odpadu. Škoda na objektu i uskladněném materiálu zatím nebyla vyčíslena.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29