main-bg.jpg

Požár chaty ve špatně dostupném místě

DSC00180 V Moravanech u Kyjova hasiči likvidovali požár chaty v lese. Museli si poradit nejen se špatným terénem, ale i s nedostatkem vody.

V sobotu 30. listopadu, deset minut před půl desátou večer,  oznámili občané Moravan požár chatky v místní části zvané Kameňák. Krajské operační středisko k požáru vyslalo čtyři jednotky hasičů. Při příjezdu profesionální jednotky z Kyjova do Moravan, požádal velitel zásahu o další jednotky z druhého stupně požárního poplachu. Celá chata byla již v plamenech a velitel chtěl mít dostatečné množství vody na hašení. Hasiči museli nejprve vytvořit téměř dvě stě metrů dlouhé hadicové vedení od  cisteren k chatě, aby mohli začít s likvidací požáru.

Místo zásahu velitel rozdělil na dva úseky. Na prvním úseku jednotky hasily plameny celkem třemi vodními proudy, rozebíraly střechu a vynášely vybavení z chaty ven. Na druhém úseku hasiči doplňovali vodu na čerpacím stanovišti. Cisterny kyvadlově jezdily na kopec k požářišti po úzké polní cestě. Zasahujícím hasičům, v dýchacích přístrojích, se podařilo zkrotit plameny ve 21:55 a dohašování a hledání skrytých ohnisek jim zabralo další dvě hodiny. Protože se hasičům nepodařilo projet přímo k požářišti, museli si přinést také osvětlovací soupravy s elektrocentrálami, aby si místo zásahu lépe osvětlili. Devět minut po půlnoci oznámil velitel zásahu, že požár byl zlikvidován a jednotky se postupně začaly vracet zpět na své základny.

U požáru zasahovaly jednotky profesionálních hasičů z Kyjova a Hodonína s dobrovolnými hasiči z Bzence, Kyjova, Moravan, Svatobořic-Mistřína, Vracova a Žeravic. V rámci mezikrajské spolupráce na místě zasahovaly také dobrovolné jednotky z obcí Koryčany a Osvětimany ze Zlínského kraje. Jednotka dobrovolných hasičů v Žarošicích měla pohotovost na své zbrojnici, aby zajistila v případě potřeby zásahy u dalších událostí.

Vyšetřovatel škodu po požáru předběžně vyčíslil na tři sta tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření. U požáru se nikdo nezranil.

por. Bc. Jan Dvořák, HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31