main-bg.jpg

Pod zřícenými hradbami hasiči našli jen kosti

Ke zřícené části hradeb hradu Špilberk dnes odpoledne vyjížděli hasiči ze stanic v Lidické a Bauerově ulici v Brně.

Událost hasičům ve 12.45 hodin ohlásili policisté, na místo hasiči vyjeli se speciální technikou  i s družstvem lezců se specializací k záchraně osob z výšek a hloubek i závalů. Průzkum ukázal, že v západní části bastionu barokních hradeb se zřítila zhruba 15 metrů široká a stejně vysoká část podmáčeného zdiva a zeminy. Část hradeb se sesula na parkoviště a příjezdovou komunikaci na hrad Špilberk. Protože nebylo možné vyloučit, že masa padajícího zdiva někoho nezasypala, hasiči na místo povolali dva kynology se psy k vyhledávání osob, k prohledání sutin nasadili nakladač a k průzkumu obtížně přístupných prostor také štěrbinovou kameru. K posouzení stavu hradeb povolali rovněž statiky.

Během intenzivního prohledávání zříceného zdiva policisté prověřovali záznamy z kamerového systému a hledali svědky sesuvu. Při prohledávání kusů zdiva a zeminy hasiči žádné stopy po zasypaných lidech nenašli, také kynologové se psy neobjevili žádné pachové stopy. Mezi sutinami hasiči objevili jen staré kosterní pozůstatky. Nalezené kosti předali policistům. Podle předběžných poznatků se zřejmě jednalo o zbytky kostry zvířete.

Image


Protože dva svědkové nezávisle na sobě potvrdili, že v době sesuvu hradeb na parkovišti a komunikaci nikdo nebyl, průzkum sutin byl krátce po 14. hodině ukončen. Podle závěru statiků jsou podmáčené hradby narušené. Okolní prostor proto zůstal uzavřen a střeží ho policisté a strážníci Městské policie. O zajištění zbývajícího zdiva a dalších opatřeních experti rozhodnou ve čtvrtek.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30