main-bg.jpg

Po nehodě unikala kyselina

U dopravní nehody za Blučinou na Brněnsku museli hasiči zasahovat v protichemických oblecích. 

Když hasiči z požární stanice HZS Jmk Židlochovice vyjížděli dnes po obědě k dopravní nehodě, netušili, co je na místě skutečně čeká.

Nehoda se stala kousek za Blučinou na Brněnsku ve směru na Židlochovice. Srazila se zde Škoda Fabia s nákladním vozem Scania. Třicetiletého zraněného řidiče osobního auta dostal z vozu řidič havarovaného náklaďáku. Hasiči mu poskytli předlékařskou první pomoc.

Velitel jednotky průzkumem zjistil, že muž převážel v osobním voze nezjištěné množství kyseliny, která začala po nehodě unikat do interiéru vozu. Okamžitě proto nechal ohraničit místo zásahu a přes krajské operační a informační středisko HZS Jmk povolal posilové jednotky s technikou pro likvidaci nebezpečných látek. Do jejich příjezdu skrápěli hasiči vodou páry kyseliny, které se kolem vozu vytvořily.

Na místo dorazila ZZS a převzala si do péče zraněného řidiče.

Po příjezdu jednotek  z požární stanice Lidická a Líšeň zahájili hasiči zásah na nebezpečnou látku. Několik dvojic hasičů vystrojených do přetlakových protichemických obleků postupně vstupovalo do nebezpečné zóny a provádělo nezbytná opatření ke stabilizaci osobního vozu a odpojení autobaterie. Havarované vozidlo stojící mimo silnici na prudkém svahu zajistili nastavovacími žebříky proti možnému sesunutí. Pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení vnikli hasiči do vozidla a nádoby s kyselinou přemístili do náhradních přepravních obalů.

Řidič v osobním autě převážel 40 litrů neznámé kyseliny, necelých 40 litrů kyseliny chlorovodíkové a přibližně 16 kilogramů hydroxidu sodného. Kabina vozu byla látkami zasažena a hasiči je proto museli neutralizovat.

Vzorky nebezpečné látky si odvezli hasiči z chemické laboratoře v Tišnově k další analýze.

Silnice byla po celou dobu zásahu neprůjezdná a PČR odkláněla provoz na objízdné trasy.

Po zadokumentování místa nehody policií ČR začali hasiči s vyprošťováním havarovaných vozidel a ve spolupráci se specializovanou firmou silnici zprůjezdnili.

U zásahu spolupracovali příslušníci HZS Jmk také s jednotkou SDH Židlochovice.

Zásah za nepříznivého mrazivého počasí trval více jak šest hodin.

 

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jmk

Fotogalerie ZDE.

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash playerKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31