main-bg.jpg

Plyšoví draci pomáhají dětem od roku 2009

Dopravní nehoda, zranění dospělí a kolem toho se pohybují děti, které ve vozidle cestovaly. Jeden z hasičů jim dává plyšového dráčka a dětské oči se na něj okamžitě upnou.

Podobný scénář zažili například hasiči ze stanice Hustopeče, kteří již rozdali 22 plyšáků a to nejen u dopravních nehod. V posledním případě pomáhali zachránit osmnáctiměsíční dítě z uzamčeného auta. Dorazila k nám s poděkováním maminky i jeho fotka, kterou nám umožnila zveřejnit. 

Foto

Zelený plyšový drak s červenou hasičskou přilbou se jmenuje Hasík a je nejen maskotem preventivního programu „HASÍK CZ“, ale už téměř deset let také pomáhá dětem v terénu. Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje se v roce 2008 připojil k programu „HASÍK CZ“ vyškolením prvních instruktorů, kteří s preventivním programem a plyšovým maskotem zamířili do Jihomoravských základních škol.

V roce 2009 se jihomoravští hasiči inspirovali dobrou praxí ze zahraničí (např. Francie, Německo) a na prvovýjezdová vozidla umístili plyšové Hasíky. Ti slouží jako posttraumatická intervenční péče dětským účastníkům mimořádných událostí. Dítě obdarované dráčkem se místo pohledu např. na zraněné rodiče soustředí na novou hračku a zasahujícím hasičům se s ním daří mnohem lépe navázat kontakt a pomoci mu. Svoji neocenitelnou roli získala plyšová hračka také při práci členů našeho posttraumatického intervenčního týmu.

Ročně vydají jihomoravští hasiči dětem u zásahů 60-80 draků. Dráčky jsou vybaveny také některé jednotky sborů dobrovolných hasičů, které jsou předurčeny k řešení dopravních nehod. Finanční náklady na nákup plyšových pomocníků hradí HZS JmK a draky šije jedna z chráněných dílen v Moravskoslezském kraji.

Všem dětem přejeme, aby se s dráčkem Hasíkem sešly pouze při výuce na základních školách nebo na preventivních akcích. 

hasíci

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31