main-bg.jpg

Pálení klestí je možné hlásit po internetu

Aplikaci, která umožňuje hlášení pálení klestí po internetu, spustil na svých webových stránkách HZS Jihomoravského kraje.

Online fungující aplikaci Pálení klestí, která je zatím ve zkušebním provozu, lze najít na titulní straně www.firebrno.cz v rubrice Novinky portálu. Hlášení o pálení klestí je připraveno tak, že uživatel jen vyplňuje rubriky, do nichž vpisuje příslušnou obec, datum a čas pálení, jméno zodpovědné osoby, název zodpovědné organizace, telefon, dále přesné místo, způsob zajištění atd. V další části je možné místo podle mapy upřesnit i souřadnicemi GPS. Odesláním vyplněného formuláře je pálení klestu zaevidováno na Krajském operačním a informačním středisku HZS Jihomoravského kraje. Vyplněním a odesláním formuláře HZS JMK pálení nepovoluje, evidence však operačnímu středisku slouží pro ověření místa pálení pro případ, že ve stejném prostoru bude ohlášen požár.

Povinnost předem ohlásit Hasičskému záchrannému sboru kraje plánované pálení klestu po lesní těžbě a obdobných činnostech zákon o požární ochraně ukládá právnickým i podnikajícím fyzickým osobám. Zákon zakazuje vypalování porostu (jde o plošné vypalování). Při spalování klestu a dalších hořlavých látek na volném prostranství (na ohraničených a zabezpečených ohništích a hromadách) jsou firmy i podnikající fyzické osoby podle zákona povinny stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Hasičský záchranný sbor kraje může pro pálení stanovit další podmínky, případně takovou činnost zakázat.

Nová aplikace na stránkách www.firebrno.cz by měla usnadnit a zdokonalit evidenci pálení klestí a snížit počet zbytečných výjezdů hasičů. V loňském roce hasiči v kraji zaznamenali 535 planých poplachů a z toho 118 zbytečných výjezdů požárních jednotek způsobilo nedostatečné, nepřesné nebo nenahlášené pálení klestu a dalších materiálů. Za neohlášené, nebo špatně ohlášené pálení klestí může být viníkovi udělena bloková pokuta. I když zákon povinnost ohlašovat pálení klestu ukládá firmám a podnikajícím jednotlivcům, formulář na webových stránkách HZS JMK mohou využít i občané, kteří se na svém pozemku chystají spalovat větší množství biologického odpadu a hustý kouř by mohl vést k hlášení o požáru.    Kromě nové aplikace Pálení klestu je na webových stránkách HZS Jihomoravského kraje také nový online přehled aktuálních výjezdů hasičů k zásahům. Tyto informace, které jsou rovněž zveřejňovány ve zkušebním provozu, najdou zájemci z řad novinářů, ale i veřejnosti na úvodní straně portálu www.firebrno.cz pod označením Zásahy, nebo v rubrice Novinky portálu pod odkazem Události. Zavedením této rubriky je HZS Jihomoravského kraje jedinou složkou integrovaného záchranného systému kraje, která v online režimu informuje o všech svých zásazích.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31