main-bg.jpg

Oheň zničil stodolu s historickými auty

Sedm jednotek hasičů dnes odpoledne zaměstnal rozsáhlý požár stodoly ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku.

Přízemní, částečně podsklepená stodola o rozměrech 10 krát 18 metrů, postavená na konci 40. let minulého století u rodinného domu, vzplála před 14. hodinou. Na plameny šlehající se střechy objektu majitele upozornili sousedé.

Hlášení o požáru hasiči na tísňové lince převzali ve 13.58 hodin. Při příjezdu prvních jednotek byla téměř celá střecha stodoly v Hlavní ulici v plamenech a v žáru se propadlo zhruba 80 procent konstrukce krovu. Vzhledem k velkému rozsahu požáru krajské operační a informační středisko HZS vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic v Hustopečích a v Břeclavi, a dobrovolné jednotky z Velkých Pavlovic, Rakvic, Velkých Bílovic, Kobylí a Podivína.

Hasiči zasahující v dýchacích přístrojích proti plamenům nasadili pět vodních proudů, které zásobovali z místní hydrantové sítě. Protože hrozilo rozšíření požáru do okolí, jedním proudem bránili sousední dům a prodejnu jízdních kol. I když se oheň podařilo ve 14.23 hodin dostat pod kontrolu, další zásah komplikovala zřízená střecha, která se propadla a pod ní hořelo velké množství uskladněného materiálu, strojů a zařízení.

Z hořící stodoly hasiči kromě zbytků sena, dřevěných palet, plastových beden a dalšího materiálu postupně vynášeli a venku dohašovali ohořelé zemědělské stroje, pět motocyklů a pneumatiky. Plameny ve stodole zasáhly a zničily také tři historická auta včetně džípu Willys z doby II. světové války, pod zřícenou střechou hasiči našli i částečně ohořelou desetikilogramovou propanbutanovou láhev. Vyklízení stodoly a dohašování lokálních ohnisek hasiči ukončili v 19.07 hodin. Ke střežení požářiště na místě zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů.

Ze stodoly po požáru zůstaly jen obvodové zdi. Oheň pod zřícenou střechou zničil také uskladněný materiál a techniku. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK. K prozkoumání požářiště přizval i znalce z oboru elektro z policejního odboru kriminalistické techniky a expertíz. Způsobenou škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na 400 tisíc korun, z toho na 100 tisíc odhadl hodnotu budovy a na 300 tisíc korun cenu zničeného materiálu a techniky. Účinným zásahem hasičů se podařilo zabránit rozšíření požáru do okolí a uchránit tak majetek v hodnotě čtyř milionů korun.  

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30