main-bg.jpg

Oheň poškodil technologii a zrno v sile

Jedenáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů v noci na dnešek vyjelo k likvidaci požáru v sile v Hustopečích na Břeclavsku.

Hlášení o zahoření ve věži sila hasiči převzali ve 23.05 hodin. Protože při příjezdu prvních jednotek z objektu vysokého 44 metrů vycházel hustý dým, krajské operační a informační středisko na žádost velitele zásahu vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjely profesionální jednotky ze stanic v Hustopečích, Břeclavi a v Židlochovicích, ze stanice v Lidické ulici v Brně byl povolán 52metrový automobilový žebřík a protiplynový automobil k doplňování dýchací techniky. K požáru vyjely také dobrovolné jednotky z Horních Bojanovic, Velkých Pavlovic, Rakvic, Starovic, Velkých Němčic, Kobylí a Šitbořic.

Hasiči zasahující v silně zakouřeném prostředí v dýchacích přístrojích po vypnutí objektu od přívodu el. energie při průzkumu hledali ohnisko požáru. To objevili v 10. patře sila, kde zahořela technologie čistění zrna a dopravník a žár zasáhl také část uloženého slunečnicového zrna. Žhnoucí části technologie i slunečnicových semen v desátém a jedenáctém patře sila postupně hasili a ochlazovali několika vodními proudy zevnitř sila i z pracovního koše automobilového žebříku. Zásah komplikovala členitost prostoru – hořelo v místě, kde se uskladněné zrno rozděluje na tři části, z nichž žhnoucí semena propadávala dolů. K vyhledávání skrytých lokálních ohnisek hoření hasiči nasadili také termokameru. Další ohnisko mezitím likvidovali také v suterénu objektu, kam se zřítil prohořelý výtah zásobníku.

Oheň se podařilo dostat pod kontrolu v 1.04 hodin. Po postupném odvětrání silně zakouřených prostor sila, rozebrání částí krytu dopravníku zrna, průběžné kontrole termokamerou, dohašení a ochlazení zrna i technologie likvidaci požáru ukončili ve 3.25 hodin. Ke střežení požářiště na místě do rána zůstala dobrovolná jednotka z Rakvic.

Požár, který zřejmě zavinila technická závada zařízení sila, poškodil technologii čistění zrna a dopravník, a část slunečnicových semen, kterých bylo v sile uloženo 120 tun. Podle prvních odhadů během nočního zásahu škoda na technologii i uloženém zrnu dosahuje 400 tisíc korun. Přesný rozsah požáru a škody na místě zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK spolu s pracovníky zemědělského podniku.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31