main-bg.jpg

Od vadného komínu vyhořela část domu

Obývací pokoj, strop, půdu a část střechy dnes ráno zničil požár v rodinném domě v obci Javůrek na Brněnsku.

Kouř a plameny zpozorovali lidé v okolí a ohlásili hasičům v 5.11 hodin. Protože dům je v řadové zástavbě a hrozilo rozšíření požáru do okolí, na místo vyjelo sedm jednotek hasičů - profesionální ze stanice v Rosicích, dobrovolné jednotky z Javůrku, Svatoslavi, Říčan, Zastávky a Domašova, a na výpomoc také profesionální jednotka z Velké Bíteše v Kraji Vysočina.

Při příjezdu hasičů již oheň zničil zařízení obývacího pokoje o rozměrech zhruba čtyři krát pět metrů, z prohořelého stropu padaly dolů trámy a požár se šířil také na půdu. Devětasedmdesátiletá obyvatelka domu stačila uniknout na dvůr a nebyla zraněna.

Proti plamenům hasiči nasadili dva vodní proudy, dalším proudem vody bránili rozšíření požáru na okolní domy. I když oheň dostali pod kontrolu v 5.43 hodin, další více než dvě hodiny museli pomocí motorové pily rozřezávat, rozebírat a dohašovat prohořelé části konstrukce stropu a krovu. Z pokoje na dvůr také vynášel a venku dohašovali žhnoucí části nábytku a zařízení. Likvidaci požáru hasiči ukončili v 8.23 hodin, ke střežení požářiště na místě zůstala místní dobrovolná jednotka.

V přízemním rodinném domě o půdorysu cca osm krát šestnáct metrů oheň zničil zařízení obývacího pokoje, část stropu, půdy a krovu, při likvidaci požáru bylo nutné rozebrat i několik čtverečních metrů střešní krytiny. Příčinou vzniku požáru byl netěsný komín v místě prostupu stropem. Ze škvíry v komínu ulétly jiskry a zapálily dřevěný strop, z něhož se oheň rozšířil dolů do pokoje a na půdu. Hasičům se podařilo zabránit rozšíření požáru na zbytek stavení a na okolní domy. Škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 200 tisíc korun, na 300 tisíc korun vyčíslil hodnotu majetku uchráněného zásahem hasičů.  por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Požár v domácnosti - vytápění (8)

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31