O pohár ředitele HZS MSK v TFA bojovali i hasiči z Žeravic

Trojice dobrovolných hasičů z obce Žeravice na Hodonínsku byla mezi účastníky soutěží o Pohár ředitele HZS MSK v TFA.

Všichni jsou zařazeni u jednotky Sboru dobrovolných hasičů Žeravice na pozicích velitelů družstev, jmenovitě se jedná o Radka Pohanku, Martina Pohanku a Víta Malenovského.

Letošní ročník TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije) zahrnoval celkem pět fyzicky velmi náročných soutěží, z nichž každá se skládala ze silové části a různě dlouhého závěrečného běhu. Každá soutěž byla bodově ohodnocena a to podle umístění ve výsledcích soutěže, Ostravská věž byla bodována dvojnásobně. Zmiňovaná silová část zahrnuje: roztažení dvojitého nezavodněného vedení B v délce od 40 do 60 metrů, hammerbox, v němž každý závodník musel provést střídavě o horní a spodní plochu 60 úderů kladivem o hmotnosti až 15 kg. Dalším prvkem je překonání 2 m vysoké bariery pro požární sport, nedílnou součástí je transport 80 kg vážící figuríny na různou vzdálenost a v závěru silové části účastníky čeká vytažení barelu s vodou na plošinu lešení či přenášení dvojice barelů s vodou a to vše v zásahovém obleku, obuvi, přilbě a s dýchacím přístrojem na zádech, jen ve dvou případech byl přístroj aktivní.

Celý pohár letos zahájila soutěž nesoucí název Vratimov CUP 2011, která je v poháru tou nejkratší a také nejrychlejší a to právě proto, že po silové části se vybíhají pouze 3 patra se zátěží. Další soutěží byl Hartaman, který se konal již tradičně pod hrází vodní nádrže Slezká Harta. I tato soutěž obsahovala silové disciplíny, tak jak již byly popsány. Závěrečnou disciplínou zde byl výběh na vrchol hráze, kde každý účastník musel absolvovat 301 schodů s rostoucí strmostí stoupání. I letos závod provázely vysoké teploty a tak nebylo divu, že kolabovali nejen pořadatelé soutěže. Z celého poháru vybočovala soutěž číslo 3, kterou byl Hornolhotský železný hasič. Vybočovala hlavně tím, že start soutěže byl ve 21:00 a šlo tedy o noční soutěž. Hlavní částí soutěže byl výběh lyžařské sjezdovky. Předposlední soutěží poháru je tzv. Štramberská Trúba, která zahrnuje kromě silové části na náměstí také výběh zámeckých schodů a také celé stejnojmenné památky – Štramberské Trúby až na ochoz věže (asi 300 schodů). Tato soutěž patří mezi fyzicky nejnáročnější závod celého poháru. Závěrečným kláním je již tradičně Ostravská věž, jež se koná na Prokešově náměstí a v budově magistrátu města Ostravy, jehož dominantou je právě Ostravská věž. Zde hasiči musí pokořit téměř 400 schodů závěrečného běhu.

Po závěrečném sčítání bodů se nakonec naše trojce umístila na krásných výsledných pozicích, které jistě svědčí o výborné fyzické kondici našich hasičů. Nutno dodat že se započítávaly pouze tři nejlepší výsledky z pěti absolvovaných soutěží. V celkových výsledcích letošního poháru se Radek Pohanka umístil na 12. místě, Martin Pohanka na 17. místě a Vít Malenovský na místě 52., přičemž Vít z časových důvodů absolvoval pouze dva z pěti závodů. Celkově se alespoň do jednoho závodu přihlásilo 103 hasičů v naší kategorii A, což je kategorie hasičů do 35 Let. Letošní ročník byl pro nás prvním, ve kterém jsme se snažili startovat na všech závodech. Více o tomto atraktivním hasičském sportu se můžete dočíst na www.tfa-czech.cz a o žeravických hasičích lze něco málo nalézt na http://obeczeravice.cz/hfoto-1.htm .