main-bg.jpg

Novinky na veletrhu IDET 2009

Hasičský záchranný sbor České republiky prezentuje svoji činnost v rámci mezinárodního veletrhu IDET 2009 v Brně.

Během prvního květnového týdne se v Brně v rámci veletrhu bezpečnostní a obranné technologie IDET 2009 představí také Hasičský záchranný sbor České republiky. V úterý 5. května 2009 byl zahájen jubilejní desátý ročník mezinárodního veletrhu IDET 2009. Hasičský záchranný sbor České republiky bude prezentovat svoji činnost, vybranou požární techniku a prostředky používané pro zásahy spojené s únikem nebezpečných látek.
Součástí prezentace HZS ČR je 16 kusů techniky, např. automobilová plošina, automobilový žebřík, technické automobily určené pro technické zásahy.

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje v této prezentaci představuje techniku a zařízení pro zásahy s únikem nebezpečných látek nebo ropných produktů, ale také pro technickou podporu při hasebních zásazích včetně kontejneru pro nouzové přežití. V expozici ministerstva vnitra v pavilonu Z je vystavena pojízdná laboratoř chemiků školícího střediska HZS JmK v Tišnově. Vůz na podvozku IVECO je mj. vybaven také unikátním Ramanovým spektrometrem, který si ze zájmem prohlédl také ministr vnitra Ivan Langer. Ramanův spektrometr First Defender je přenosný spektrometr, který dokáže identifikovat pevné a kapalné vzorky, gely, kaly a pastovité hmoty. Jeho nespornou předností je možnost identifikovat látky přes sklo nebo přes plast, aniž by se zasahující osoba dotkla nebezpečné látky.
Na volné ploše u pavilonu Z návštěvníci mohou vidět mobilní stanoviště dekontaminace osob a stanoviště dekontaminace techniky, a kontejner nouzového přežití, který spolu s vytápěným stanem poskytuje zázemí i pro dlouhodobé zásahy při živelných pohromách a dalších mimořádných situacích.
HZS Královéhradeckého kraje na volné ploše u pavilonu Z předvádí unikátní obojživelné pásové vozidlo GAZ - 3409 „Bobr". Vozidlo je schopno zasahovat v horském prostředí nebo těžko přístupném terénu. Obojživelné pásové vozidlo zdolává všechny typy povrchů, ať se jedná o bahnitý terén, sníh nebo vodu. Dokáže se bez problémů pohybovat v obtížně přístupném terénu a plavat pomocí vlastního pohonu na vodní hladině rychlostí až 6 km/hod. Odborná i laická veřejnost si může v rámci prezentace HZS ČR prohlédnout přístroje chemického a radiačního průzkumu, které byly koncem loňského roku zakoupeny z finančních zdrojů EU pro HZS ČR. Vybavením těmito prostředky se HZS ČR řadí mezi nejvyspělejší státy Evropy. Jedná se o zásahové dozimetry, osobní dozimetry a zásahové radiometry.
Součástí veletrhu jsou odborné konference a semináře. Za HZS ČR v rámci mezinárodní konference bezpečnostní management a bezpečnost představí kpt. Špulák systém vyhodnocení mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek a pplk. Matějka bude prezentovat nové prostředky chemického a radiačního průzkumu HZS ČR.
10. ročník mezinárodního veletrhu IDET 2009 v Brně potrvá od 5. do 7. května.

Další informace na  www.hzscr.czwww.idet.cz

Imagekpt. Ing. Ivana Svitáková, tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30