main-bg.jpg

Noční požár zničil stáj a jízdárnu

Stáj a jízdárnu zničil v noci na středu rozsáhlý požár v Předklášteří u Tišnova na Brněnsku. Při likvidaci požáru zasahovalo osm jednotek hasičů.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v úterý ve 23.59 hodin. Vzhledem k velkému rozsahu byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjelo osm jednotek hasičů - profesionální jednotky ze stanic v Tišnově a v Lidické ulici v Brně, a dobrovolné jednotky z Tišnova, Drásova, Lomničky, Svatoslavi, Dolních Louček a Kuřimi. Při příjezdu prvních požárních jednotek byl celý objekt o rozměrech 60 krát 12 metrů v plamenech a žárem se bortily části prohořelého dřevěného krovu a střechy. V objektu, v němž bývá ustájeno až 20 koní, byla v době vzniku požáru naštěstí jen čtyři zvířata. Všechny koně se majitelům jízdárny podařilo před ohněm včas vyvést do sousedního výběhu.

Hasiči proti plamenům postupně nasadili devět vodních proudů, k jejichž zásobování zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště u hydrantu před požární stanicí v Tišnově. Kromě hašení hořící jízdárny a stájí bránili rozšíření požáru na sousední obytnou část areálu. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu v 1.29 hodin, krátce potom se podařilo zlikvidovat  plamenné hoření. Dohašování lokálních ohnisek však pokračovalo až do ranních hodin. Protože ve stáji i jízdárně bylo větší množství lisované slámy, hasiči museli doutnající balíky vyvážet ven a prolévat vodou. Krátce před třetí hodinou ráno část požárních jednotek ukončila zásah. Ke střežení požářiště a dohašování lokálních ohnisek na místě do rána zůstaly tři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Likvidaci požáru hasiči ukončili v 7.04 hodin. Celkem v Předklášteří zasahovalo 55 hasičů.

Požár zničil nově postavenou stáj a jízdárnu, z objektu o půdorysu 60 krát 12 metrů zůstaly jen obvodové zdi. Oheň poškodil také část střechy sousední obytné části jezdeckého areálu a dřevěné buňky sloužící jako ubytovna. Škodu vyšetřovatel předběžně odhadl na 12 milionů korun. Příčina vzniku požáru je v šetření, požářiště budou ve středu podrobně zkoumat specialisté HZS Jihomoravského kraje a odboru kriminalistické techniky a expertíz Policie ČR. Zásah hasičů zabránil rozšíření požáru na obytnou část areálu. Hodnotu uchráněného majetku vyšetřovatel vyčíslil na tři miliony korun.    

  

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30