main-bg.jpg

Noční požár zničil halu vinařství

Ocelovou halu vinařství o rozměrech 10 krát 50 metrů včetně technologie a vína v noci zničil požár v Drnholci na Břeclavsku.

Požár byl na tísňovou linku hasičů ohlášen ve 2.29 hodin. Protože vinařství je na odlehlém místě v zemědělském areálu za obcí, oheň náhodně a zřejmě s časovým odstupem zpozorovali obyvatelé rodinného domu, kteří mají na objekt v ulici Výsluní výhled. I když první jednotky hasičů byly na místě do šesti minut, při jejich příjezdu už byla celá hala v plamenech ve třetí ze čtyř fází hoření. Krajské operační a informační středisko vzhledem k velkému rozsahu požáru vyhlásilo II. stupeň poplachu. K hořící hale se postupně sjelo 12 jednotek. V Drnholci zasahovaly profesionální jednotky ze stanic v Hrušovanech nad Jevišovkou, Mikulově, Břeclavi, Znojmě a Pohořelicích, a jednotky sborů dobrovolných hasičů z Drnholce, Sedlece, Perné, Lednice, Valtic, Vranovic a Březí.

Oheň v době příjezdu požárních jednotek zachvátil i polyuretanovou pěnu tepelné izolace haly, celý objekt byl proto silně zakouřený toxickými zplodinami hoření a hasiči mohli k budově pouze v dýchacích přístrojích. Objekt odpojili od přívodu el. proudu a plynu. Protože hrozilo zřícení střechy haly, hasiči mohli oheň hasit jen zvenku. Proti plamenům nasadili 10 vodních proudů. K jejich zásobování zřídili kyvadlovou dopravu vody nejprve od hydrantu v obci a později od čerpacího stanoviště u řeky Dyje.

Požár hasiči dostali pod kontrolu ve 4.29 hodin. Z uzamčené budovy, do níž postupně vnikali s pomocí rozbrušovací pily násilím, hasiči vynesli dvě tlakové lahve s dusíkem a oxidem uhličitým. Při hašení uvnitř také ochlazovali ocelové tanky s vínem. K odvětrávání kouře z objektu nasadili tři přetlakové ventilátory.

Krátce před 7. hodinou ráno se požár podařilo téměř uhasit a většina jednotek hasičů ukončila zásah. Ke střežení požářiště a dohašování žhnoucích a doutnajících lokálních ohnisek hoření na místě zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, halu postavenou v roce 2005 včetně zařízení a technologie oheň prakticky zničil. Požár zřejmě znehodnotil i 600 tisíc litrů uskladněného vína. Celková škoda podle prvního předběžného odhadu dosahuje 80 milionů korun.  

Ohořelé zbytky haly od rána prohledávají vyšetřovatelé HZS Jihomoravského kraje, na místě jsou i policejní experti a kriminalisté. Požářiště zkoumají znalci z oboru elektro a také psovod se psem s výcvikem na vyhledávání stop po hořlavinách. Mezi pracovními variantami příčiny vzniku požáru vyšetřovatelé nevylučují nedbalost, nebo úmyslné zapálení.

 

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31