main-bg.jpg

Nicola nám pomůže s komunikací v podzemí

IMG_2965 Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje přijal do zápůjčky speciální komunikační prostředek Nicola, který umožní spojení při zásazích v podzemí.

Předseda České speleologické společnosti Marek Audy předal řediteli Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje plk. Jiřímu Pelikánovi do užívání dvě sady zařízení Nicola.

Toto analogové bezdrátové komunikační zařízení již využívá Speleologická záchranná služba a díky dlouhodobé vynikající spolupráci jihomoravských hasičů se speleologickými záchranáři se podařilo zajistit do zápůjčky dvě sady zařízení také pro hasiče. Plk. Pelikán při této příležitosti ocenil právě úzkou spolupráci hasičů se speleologickými záchranáři: „Jsem rád, že jak Územní odbor Blansko, tak Územní odbor Brno potažmo celý Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje spolupracuje se Speleologickou záchrannou službou. Spolupráce je položena na dobrých základech a budeme rádi, když v tom budeme takto pokračovat.“

Záchranné akce v podzemí probíhají vždy ve spolupráci se Speleologickou záchrannou službou. Výhodou umístění zařízení Nicola u brněnské jednotky HZS stanice Lidická je mimo jiné rychlé dopravení obou sad na místo události a zajištění komunikace ihned v počátku zásahu.

Zařízení Nicola umožňuje dle struktury masivu komunikaci až do kilometrové hloubky (vzdálenosti), kdy běžnou radiovou komunikaci nelze použít. Spojení je při tom v akci podstatným faktorem rychlé a úspěšné záchrany.

Nicolu záchranáři využili např. před rokem při záchraně speleologa nedaleko Březiny na Brněnsku.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30