main-bg.jpg

Nehoda autobusu s dětmi skončila bez zranění

Bez zranění se dnes dopoledne obešla dopravní nehoda autobusu, který v Lažánkách na Blanensku havaroval s dětmi.

Autobus Karosa, který vezl 52 žáků prvního stupně základní školy v Rudicích a tři dospělé z plavání v Blansku, v levotočivé zatáčce na rozbředlém sněhu v obci Lažánky vyjel mimo vozovku do příkopu, kde se zastavil o strom a zůstal mírně nakloněný na pravý bok.

Nehoda byla hasičům na tísňovou linku ohlášena v 11.08 hodin, na místo vyjela jednotka ze stanice v Blansku. Protože otevření dveří autobusu bránila zemina, hasiči odkopali zhruba 10 centimetrů rozmoklé hlíny a dětem i dospělým pomohli ven z vozidla. Opakovaný průzkum potvrdil původní zjištění, že při nehodě nebyl nikdo zraněn. Pro děti a učitele byl přistaven náhradní autobus, který žáky před 12. hodinou odvezl do školy.

Hasiči zajistili místo nehody a řídili dopravu. Únik provozních kapalin v povidla nebyl zjištěn. Pro snadnější vyproštění prázdného autobusu z příkopu hasiči odkopali další vrstvu zeminy. Krátce před 13. hodinou pak autobus na laně vytáhli zpět na silnici. Autobus byl po nehodě pojízdný a řidič s ním v doprovodu hasičského zásahového vozidla odjel do Blanska.

 

Image

 

Od osmi hodin ráno do 15 hodin hasiči na Brněnsku a Blanensku vyjížděli k dalším pěti dopravním nehodám. U první nehody po 8. hodině zasahovali v Brně-Chrlicích, kde se na křižovatce srazila tři osobní auta. Při příjezdu hasičů byl řidič jednoho z aut v péči zdravotníků. Ti do nemocnice převezli dva zraněné. Hasiči na autech udělali protipožární opatření, odpojili baterie a v místě nehody řídili dopravu. Únik provozních kapalin nebyl zjištěn.

Dva lidé byli se zraněním převezeni do nemocnice po nehodě jednoho vozidla, které po 9. hodině havarovalo v Lelekovicích na Brněnsku. Auto skončilo převrácené na střeše v potoce, z vozidla provozní kapaliny neunikly. Auto hasiči pomocí vyprošťovacího jeřábu z potoka vytáhli.

V 10.45 hodin byla ohlášena nehoda na dálnici D1 u obce Domašov na Brněnsku. Na 170. kilometru dálnice ve směru z Brna do Prahy havarovala osobní vozidla Škoda Octavia a Volkswagen Passat. Auta po střetu zůstala v rychlém jízdním pruhu. Třetím účastníkem nehody bylo nákladní vozidlo Scania, které bylo o 50 metrů dále v odstavném pruhu. Při nehodě byl zraněn 41letý řidič Škody Octavia. Hasiči zajistili místo nehody, u aut odpojili baterie a vozidla zabezpečili proti případnému vzniku požáru. Po vyšetření nehody hasiči pomohli havarovaná auta naložit k odtahu a uklidit vozovku.

Před 12. hodinou hasiči vyjížděli na silnici u Ivančic, kde havarovalo nákladní vozidlo Tatra 815. Jednalo se o domíchávač betonu, který se převrátil na bok a byl v době nehody prázdný. Řidiče vozidla zdravotníci převezli do nemocnice v Ivančicích. Hasiči zajistili místo nehody, na vozidle udělali protipožární opatření a sorbentem na vozovce zasypali skvrny uniklých provozních kapalin. Protože vyproštění a odtah vozidla zajistili pracovníci asistenční firmy, hasiči z vozovky uklidili kontaminovaný sorbent a ukončili zásah.

Image

 

Po 14. hodině hasiči vyjížděli na silnici u Babic nad Svitavou na Brněnsku k nehodě dodávkového vozidla, které skončilo převrácené na střeše v příkopu. Nehoda se obešla bez zranění, z dodávky unikaly provozní kapaliny. Protože na silně zledovatělé silnici uvízlo i jedno ze zásahových vozidel hasičů, velitel zásahu požádal policisty o uzavření komunikace a povolal silničáře k posypu vozovky. Na havarované dodávce hasiči udělali protipožární opatření a sorbentem zasypávali unikající provozní náplně. K vyproštění vozidla z nákladního prostoru dodávky vyložili převážené sádrokartony.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31