main-bg.jpg

Nebezpečný plyn přiotrávil rodinu

MCXWHMYNA00.jpg 23. 11. 2014, Vojkovice – Šest evakuovaných z rodinného domu z toho pět zraněných. To je bilance nočního zásahu ve Vojkovicích. Za vším stojí nedokonalé spalování plynového kotle. Lidé často podceňují prevenci, přestože následky mohou být fatální.

Půl hodiny po půlnoci jsme obdrželi na tísňovou linku informaci, že v rodinném domě ve Vojkovicích uniká plyn. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Židlochovic, policie i záchranka. Hasiči pomocí detektorů odhalili nadlimitní koncentraci oxidu uhelnatého, velmi nebezpečného plynu bez barvy a zápachu, který dokáže během pár desítek minut i zabíjet.

Rodiče se čtyřmi dětmi jsme evakuovali a předali do péče zdravotnické záchranné služby, která ženu i s dětmi odvezla k dalšímu ošetření. Celý dům jsme odvětrali pomocí přetlakového ventilátoru.

Otrava oxidem uhelnatým, který vzniká při nedokonalém spalování, není nic neobvyklého, zejména u průtokových plynových ohřívačů. Lidé často nevěnují dostatečnou pozornost preventivním opatření. Přitom nejde o nic náročného.

Je potřeba dodržovat instrukce uvedené v návodu k obsluze, včetně stanovených termínů kontrol. Alespoň jednou ročně nechat provést revizi plynového zařízení. Nezapomínat na komíny, které je potřeba rovněž kontrolovat a čistit.  U topidel a ohřívačů na plynná paliva musí čištění a revizi komínů provádět osoba odborně způsobilá, čili kominík, a to jednou ročně. Více se dočtete v našem článku Požár v domácnosti – vytápění. Důležité je i pravidelné větrání.

O tom, že není něco v pořádku, může svědčit například neobvyklá barva a velikost plamínku.

Následuje upadnutí do bezvědomí. Oxid uhelnatý se váže na krevní barvivo. Jeho přilnavost na hemoglobin je přibližně 200 × silnější než přilnavost kyslíku. Tím je kyslík vytěsňován z těla. Samotná otrava oxidem uhelnatým probíhá velmi rychle. Příznaky jsou bolest hlavy, slabost a nevolnost.

David Jirouš, HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31