main-bg.jpg

Na veletrhu Pyros hasiči představují i Dráčka Hasíka

pyros_perex.jpg Dva preventivně výchovné programy ode dneška na veletrhu Pyros na brněnském výstavišti prezentují jihomoravští profesionální hasiči.

Na mezinárodním veletrhu požární a bezpečnostní techniky a služeb se příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje návštěvníkům do soboty představují na stánku na volné ploše před pavilonem P. Prvním prezentovaným programem je Výchova dětí k požární ochraně a ochraně obyvatel, podle maskota přezdívaný jako Dráček Hasík (http://www.firebrno.cz/hasik). Zájemci z řad dětí si budou moci vyzkoušet i svoji šikovnost při plnění drobných úkolů, například při simulovaném hašení hořícího domku.

Image

Dospělým návštěvníkům je určena prezentace programu Vaše cesty k bezpečí s podtitulem Chytré blondýnky radí (http://www.firebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci).

V sobotu 14. května profesionální hasiči návštěvníkům na volné ploše u pavilonu Z předvedou čtyři atraktivní ukázky zásahů. První z nich bude v 10 hodin patřit zásahu u dopravní nehody dvou osobních automobilů s vyprošťováním zraněných osob včetně poskytování předlékařské pomoci a jejich předání do péče zdravotníků.

Další ukázka je plánována na 11.20 hodin a návštěvníci uvidí záchranu osob z výšky . Dvě jednotky hasičů s výškovou technikou budou zachraňovat 20 lidí z konstrukce pavilonu Z. K záchraně použijí nastavovací žebříky, třicetimetrový automobilový žebřík, i evakuační spirálový rukáv a seskokovou matraci.

Při třetí ukázce plánované na 12.40 hodin hasiči na ploše mezi jezírkem a volnou plochou před pavilonem Z předvedou záchranu osob zasypaných ve výkopu. Při zásahu mj. použijí speciální techniku a přípravky ke stabilizaci (pažení) stěn výkopu, čerpadla k odčerpání vody z výkop, zachráněným po jejich vyproštění poskytnou předlékařskou pomoc.

Ve 14. hodin začne ukázka zásahu k likvidaci úniku nebezpečné látky z nákladního automobilu. Jednotky HZS JmK spolu se specialisty firmy Dekonta budou čelit simulovanému úniku kyseliny octové. Cílem bude zamezit dalšímu úniku nebezpečné chemikálie na komunikaci a do kanálových vpustí, její přečerpání z poškozených přepravních kontejnerů do náhradní cisterny, a neutralizace kaluže uniklé kyseliny na komunikaci.

 

V sobotu 14. května výstaviště ožije také Dnem dobrovolných hasičů, který pořádají Moravská hasičská jednota, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, a Sbor dobrovolných hasičů Starý Lískovec – sport. Stěžejními akcemi budou soutěž mladých hasičů v požárním útoku, která se uskuteční od 10 do 12 hodin na volné ploše mezi pavilony O, V, F a G, a soutěž v požárním útoku mužů a žen na stejném místě od 13 do 14.30 hodin.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31