Na světových hrách Brňané zažili hvězdné chvíle

5391.jpg Sbírku medailí a dalších předních umístění přivezli ze Světových her policistů a hasičů v kanadském Vancouveru dva brněnští hasiči.

Nadstrážmistři Radek Málek a Stanislav Kalvoda z požární stanice v Lidické ulici v Brně tak výrazně obohatili kolekci medailí, kterou na světových hrách získala reprezentace HZS ČR. Ze 27 medailí, které v Kanadě vybojovala osmnáctičlenná reprezentace českých hasičů, dva Brňané získali celkem sedm cenných kovů a na kontě mají také několik čtvrtých a pátých míst. Radek Málek se ziskem dvou zlatých a dvou stříbrných medailí ve Vancouveru stal nejúspěšnějším českým hasičem. Na světových hrách, které se uskutečnily na přelomu července a srpna, se přitom hasiči - sportovci potýkali nejen s časovým posunem, ale zejména s extrémními vedry, když i v noci teplota dosahovala 36 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu se blížila ke stu procentům.

Na světových hrách, které byly při účasti takřka 10500 policistů a hasičů dosud největší v historii, dosáhli reprezentanti HZS ČR výsledku, jenž je řadí k absolutní světové špičce.

Světové hry policistů a hasičů se konají od roku 1985 vždy po dvou letech a jsou nejprestižnějším kláním, srovnávaným s olympiádou. Letos se závodníci utkali ve více než 65 disciplinách. Čtyřicetiletý Radek Málek, který je hasičem z povolání od roku 1992, a 33letý Stanislav Kalvoda, hasič z povolání od roku 2007, ve Vancouveru bodovali v silových i atletických soutěžích. Kromě vzorné reprezentace HZS Jihomoravského kraje a České republiky v Kanadě obhajovali rovněž skvělou pověst sportovního klubu Hasiči Brno. Navázali tak například na úspěch Brňana Roberta Langera, rovněž ze stanice v Lidické ulici, na světových hrách v roce 2007 v australském Adelaide. Langer tehdy jako jediný účastník her z Jihomoravského kraje do Brna přivezl zlatou medaili jako člen vítězného družstva v závodě TFA (nejtvrdší hasič přežívá), a bronzovou medaili v cyklistickém silničním kritériu.

Radek Málek, který se světového sportovního klání zúčastnil již podruhé, aktivně provozuje několik sportů, z toho nejvíc kulturistiku, již se věnuje od svých 14 let. Také v Kanadě sbíral vavříny v kulturistických soutěžích. Je držitelem dvou zlatých medailí v Bench Press v kategorii do 82,5 kg a ve dvojboji (Bench Press a Death Lift) do 82,5 kg, stříbrné medaile vybojoval v soutěži Masters Body Building a ve Wrist Wrestling (páce).

Image

Stanislav Kalvoda vybojoval stříbrnou medaili v hodu oštěpem (výkonem 52,08 m) a dvě bronzové medaile - ve sprintu na 110 metrů s překážkami (čas 17,00 sec.) a ve Wrist Wrestling (páce) v kategorii open - bez omezení věku do hmotnosti 91 kg. Ocenění zaslouží i jeho čtvrté místo ve štafetě TFA (nejtvrdší hasič přežívá), kterou absolvoval jako člen družstva hasičů Moravskoslezského kraje a běžel závěrečný úsek. Kromě této „bramborové" medaile Málek i Kalvoda ve Vancouveru vybojovali ještě několik dalších čtvrtých a pátých míst i v jiných soutěžích. Do Kanady oba Brňané s reprezentací HZS ČR odjížděli 29. července a do Brna se vrátili toto úterý (11. srpna).