main-bg.jpg

Na Špilberku cvičně vypukne velký požár

Likvidace rozsáhlého požáru jižního křídla je námětem taktického cvičení, které se ve středu 9. května uskuteční na hradu Špilberk v Brně. 

Cvičení, které ve středu začne v 10 hodin a potrvá zhruba 1,5 hodiny, se zúčastní osm profesionálních i dobrovolných požárních jednotek. S cvičným požárem bude bojovat téměř 40 hasičů, při zásahu budou hasiči testovat i dvě cisterny Man, které po snížení zadní nápravy jako jediná zásahová vozidla projedou středověkou hradní branou až dovnitř areálu.

Podle scénáře cvičení požár vypukne v půdním prostoru jižního křídla, je zpozorován se zpožděním a oheň se proto rozšíří na celou jižní část památky s plochou téměř 860 čtverečních metrů. Krajské operační a informační středisko HZS proto vyhlásí druhý stupeň požárního poplachu a k zásahu vyšle osm jednotek Ještě před příjezdem hasičů pracovníci Muzea města Brna zajistí evakuaci a bezpečný odchod všech pracovníků a návštěvníků areálu.

Hasiči zásah rozdělí na dva bojové úseky, k hašení využijí také pracovní plošinu třicetimetrového automobilového žebříku. Při zásahu budou zřizovat hadicová vedení s proudnicemi, hadice ale zůstanou bez vody tak, aby hasiči národní kulturní památku a dominantu města nepoškodili. Po cvičení se ale uskuteční tlaková zkouška místní hydrantová sítě, která prověří kapacity zdrojů vody při skutečném požáru..

„Jsme si vědomu důležitosti objektu a cílem cvičení je proto také seznámení hasičů se zdejšími podmínkami a prostředím pro případ reálného požáru. Kvůli případným škodám jsme cvičení naplánovali v době rekonstrukce jižního křídla, kdy jsou zakryté schody a vnitřní vybavení,“ říká vedoucí cvičení a velitel požární stanice Lidická mjr. Bc. Tomáš Richter.

Novináři mohou průběh cvičení sledovat z dělového bastionu v jižní části hradeb. Na sledování průběhu akce z jiných míst se mohou dohodnout se správou hradu – kontaktní osoba: Ing. Jiří Pejchal, tel. 728 671 483, e-mail: pejchal@spilberk_cz.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30