main-bg.jpg

Na poli shořel kombajn i obilí

Kombajn při sklizni a čtyři hektary pole zasáhl dnes odpoledne požár u obce Rešice na Znojemsku.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen ve 14.23 hodin a vzhledem k jeho rozsahu na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů - jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Moravském Krumlově a Ivančicích, dobrovolné jednotky z Rešic, Tavíkovic a Čermákovic, a na výpomoc jihomoravským hasičům vyjely také dvě jednotky z Kraje Vysočina - jednotka HZS elektrárny Dukovany a dobrovolná jednotka z Dukovan.

Požár vznikl na kombajnu John Dere. Kombajnér při sklizni ozimého ječmene na poli ve zpětném zrcátku zjistil, že z prostoru zadního pravého kola šlehají plameny. Aby zabránil větším škodám, vyjel s kombajnem z obilí na polní cestu, kde se hořící stroj před příjezdem hasičů snažil hasit ručním hasicím přístrojem. Oheň však zachvátil celý stroj a v extrémně suchém a větrném počasí se rozšířil také na čtyři hektary pole s ječmenem a pokoseným strništěm.

K likvidaci požáru stroje hasiči nasadili tři vodní proudy se smáčedlem, hořící pole hasili vodou ze tří lafetových proudnic. Požár dostali pod kontrolu v 15.05 hodin a zlikvidovali v 16.10 hodin. Současně se zásahem hasičů majitel pole povolal osádku traktoru s pluhem a požářiště oboral. Zásah hasičů i oborání pole zabránily rozšíření ohně na sousední lán s osmi hektary obilí.

Požár vznikl po technické závadě na kombajnu. Zánovní stroj značky John Dere požár zcela zničil, na poli shořel ječmen na ploše jednoho hektaru a sláma na dalších třech hektarech. Celkovou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na dva miliony korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31