main-bg.jpg

Na louce shořel stoh, lán slunečnic oheň nezasáhl

Čtyři jednotky hasičů vyjížděly v pondělí večer k požáru stohu na louce u Rohatce na Hodonínsku. Oheň stoh zničil.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 19.25 hodin, na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice v Hodoníně a dobrovolné jednotky z Rohatce, Strážnice a Petrova. Při jejich příjezdu byl celý stoh z 85 balíků lisovaného sena v plamenech. Hasiči proti plamenům nasadili dva vodní proudy a protože hrozilo rozšíření požáru z louky na sousední remízek a lán slunečnic, chránili před ohněm i nejbližší stromy. I když žár a dým seno znehodnotil, kvůli riziku dalšího šíření požáru bylo nutné do zásahu nasadit nakladač a oheň uhasit. Hořící a žhnoucí stoh hasiči postupně rozebírali a jednotlivé balíky sena na louce prolévali vodou. Když se podařilo zabránit šíření ohně do okolí, hasiči po 21. hodině zásah ukončili s tím, že ke střežení požářiště do pozdních nočních hodin zůstala na místě zdejší jednotka dobrovolných hasičů.

Příčina vzniku požáru je v šetření, škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 40 tisíc korun. Hodnotu stromů a slunečnicového lánu, uchráněného zásahem hasičů, vyčíslil na 20 tisíc korun.

 

K požáru pšeničného pole hasiči v pondělí odpoledne vyjížděli do Drásova na Brněnsku. Oheň vypukl v trávě u polní cesty a přeskočil na obilí.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 17.12 hodin, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů - profesionální jednotka ze stanice v Tišnově a dobrovolné jednotky z Drásova, Kuřimi a Tišnova. Požár zpozoroval majitel porostu, který pracoval na opačném konci pole. Oheň se před příjezdem hasičů snažil hasit, v přeschlém a rozpáleném porostu se však plameny rozšířily na plochu zhruba 60 krát 200 metrů. Hasičům se pomocí účinného nasazení lafetových proudnic a dvou dalších proudů požár podařilo dostat pod kontrolu v 17.32 hodin a v 17.56 hodin zlikvidovat. Příčina vzniku požáru je v šetření. Oheň zničil tři čtvrti hektaru zralé pšenice, na zbytku spáleného pozemku naštěstí hořelo jen strniště. Škodu vyšetřovatel vyčíslil na 7200 korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje
 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31