main-bg.jpg

Ministr předal novou výstroj dobrovolným hasičům

Prvním deseti jednotkám sborů dobrovolných hasičů obcí Jihomoravského kraje předal dnes odpoledne v Brně ministr vnitra Ivan Langer komplety nových zásahových ochranných obleků a zásahové obuvi.

Novou výstroj na krajském ředitelství Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje převzali starostové a velitelé jednotek SDH těchto obcí: Lhota u Letovic, Lipovec (okr. Blansko), Kratochvilka (okr. Brno-venkov), Boleradice, Obora (okr. Břeclav), Habrovany, Heršpice, Moravské Prusy (okr. Vyškov), Bezkov, Plenkovice (okr. Znojmo).

Slavnostního předání zásahových kompletů se zúčastnili také hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, jeho první náměstek Milan Venclík, prezident Moravské hasičské jednotky Rudolf Valášek a starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Gargula.

Image


Nové zásahové obleky a boty pro dobrovolné hasiče z rozhodnutí vlády nákladem 295 milionů korun pořídilo ministerstvo vnitra pro celkem 33 330 dobrovolných hasičů v 5 500 obcích České republiky. Nové vybavení je určeno členům jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí kategorie JPO V, které zřizují obce s více než 200 obyvateli. Tyto jednotky vyjíždějí k zásahu do 10 minut od vyhlášení poplachu a zasahují převážně na území obcí. Historicky jde o zatím jedinečnou formu státního příspěvku na akceschopnost požárních jednotek, kterou vláda poskytne i nejmenším obcím republiky. Každá jednotka obdrží pět kompletů zásahových obleků a obuvi.

Po prvních deseti jednotkách sborů dobrovolných hasičů kategorie JPO V, které novou výstroj převzaly dnes odpoledne, do konce roku zásahové komplety obdrží všechny jednotky kategorie JPO V. To znamená, že novou kvalitní výstrojí budou v Jihomoravském kraji letos vybaveni hasiči z celkem 477 jednotek SDH obcí, zařazených do kategorie JPO V.Ochranné oděvy za téměř 200 milionů korun na základě výsledků veřejné soutěže dodá společnost DEVA F-M. s.r.o. V různých velikostech dodá komplety ochranných oděvů (vždy blůza a kalhoty). Jde o nový typ ochranných oděvů, který odpovídá požadavkům technických norem Evropské unie, zejména EN 15614 a svými ochrannými vlastnostmi je zaměřen na ochranu hasiče při požárech ve venkovním prostředí. Tento jednovrstvý zásahový oděv pro hasiče, který je výběrovým řízením specifikován pro členy jednotek SDH obcí, je vyroben z materiálu Nomex. Oděv z hlediska bezpečnosti práce hasiče poskytuje vyšší komfort, protože má výraznější bezpečnostní prvky a použitý materiál Nomex snižuje riziko přehřátí hasiče u požárů nebo technických zásahů.
Zásahovou obuv za téměř 95 milionů korun dodá společnost Obuv Špecial, spol. s.r.o., která v rámci veřejné soutěže předložila nejvýhodnější nabídku. Zásahová obuv je konstrukčně přizpůsobena různým prostředím při zásahu. Boty jsou vybaveny vnitřní membránou, což je dnes standardní prvek zásahové obuvi u záchranných sborů a odpovídá požadavkům stávajících právních předpisů a norem na uvedenou obuv. Boty jsou holeňové s možností variabilní úpravy výše nártu nohy.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31