main-bg.jpg

Mikulovští hasiči hasili požár v Rakousku

K požáru nákladního automobilu u hranice s Rakouskem dnes odpoledne vyjížděli hasiči z Mikulova na Břeclavsku. Během zásahu vyšlo najevo, že požár byl již na území Rakouska.

Událost na tísňovou linku 112 jihomoravským hasičům ohlásil ve 14.18 hodin řidič kamionu z Litvy. Muž lámanou němčinou oznámil, že mu hoří vozidlo na odstavném parkovišti poblíž hraničního přechodu v Mikulově. Protože řidič kvůli malým jazykovým znalostem ani po opakovaných dotazech operátorek tísňové linky a operačních důstojníků nedokázal blíže vysvětlit místo požáru, jednotka profesionálních hasičů z Mikulova musela prozkoumat několik parkovišť u hranice. Hořící vozidlo objevili na odstavném parkovišti mezi bývalými hraničními přechody v Mikulově a Drasenhofenu.

Jednalo se o požár přívěsu, ve kterém se vzňala část nákladu lisovaných rašelinových briket a žár zasáhl dřevěnou střechu přívěsu a plachtu. Kamion ohrožen nebyl, protože řidič stihl přívěs od kamionu odpojit a s nákladním vozidlem odjel do bezpečné vzdálenosti. Hořící části plachty a dřevěné střechy na ploše zhruba dvou čtverečních metrů hasiči za několik minut uhasili vysokotlakým proudem. Balíky žhnoucích briket o objemu cca jednoho krychlového metru hasiči vyklidili z přívěsu na plochu parkoviště a ochlazovali.

Protože během hašení se mikulovští hasiči od rakouských policistů dozvěděli, že požár je již za hranicí ČR, krajské operační a informační středisko HZS o události informovalo rakouské hasiče a na místo vyjela jednotka z Drasenhofenu. Rakouské jednotce jihomoravští hasiči ve 14.52 hodin předali místo zásahu.

Oheň, který s největší pravděpodobností vypukl od žhnoucího osvětlení nákladního prostoru přívěsu, zničil zhruba dva čtvereční metry střechy a plachty a jeden krychlový metr nákladu lisované rašeliny. Protože se jednalo o požár za hranicí republiky, přesnou příčinu vzniku události a výši škody jihomoravští hasiči nezjišťovali.         por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29