main-bg.jpg

Medaile za záchranu životů a za dlouholetou práci

V pondělí 24.října budou v Trojském zámku v Praze předány medaile Hasičského záchranného sboru České republiky.

Tato ocenění se udělují u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československého státu.

Ministr vnitra Jan Kubice rozhodl o udělení dvou medailí „Za statečnost“ civilním občanům, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán pak o udělení jedné medaile za statečnost příslušníkovi HZS Karlovarského kraje, dále třiceti pěti Medailí za věrnost I. stupně, osmi Medailí za věrnost II. stupně a dvou Medailí za věrnost III. stupně.

Medaile HZS ČR „Za statečnost“ si převezme Josef Šerý, strážník Městské policie Děčín. Ten dne 21. července tohoto roku zachránil z rozvodněného Labe tonoucího mladíka, který společně se svým kamarádem skočil do řeky z železničního mostu a málem za svůj čin zaplatil životem.

Dále Martin Kusyn z Ostravy. Dne 30.července letošního roku došlo k rozsáhlému požáru v bytě v Ostravě Porubě. M. Kusyn, poté, co zjistil, že v bytě jsou lidé, vyrazil vstupní dveře a v zakouřeném prostoru se mu podařilo najít těžce zraněného muže, kterého vytáhl na chodbu. Poté se do hořícího bytu vrátil, aby se pokusil najít další osobu. K té se ale kvůli vysoké teplotě a zakouření prostor nemohl dostat. Snažil se proto za použití nástěnného hydrantu o prvotní hasební zásah a zamezení dalšímu šíření požáru. Ženu posléze zachránili hasiči.

Medaili za statečnost obdrží i jeden profesionální hasič, pprap. Petr Dvořák, příslušník HZS Karlovarského kraje, který se jako člen lezecké skupiny stanice v Mariánských lázních byl povolán k události, při níž mladý muž vystoupal se sebevražedným úmyslem na komín bývalé teplárny v Toužimi do výšky 60 metrů. Pprap. Dvořák se vzhledem k časové tísni nabídl, že vystoupá k mladíkovi sám a naváže s ním kontakt. To se mu podařilo a poté ho přesvědčil o jiných možnostech řešení těžké situace. Následná záchrana pak probíhala rutinním způsobem.

Medaile HZS ČR „Za statečnost“ se uděluje hasičům nebo fyzickým osobám za odvážné zákroky při mimořádných událostech, spojené s bezprostředním ohrožením života nebo zdraví.

Medaile HZS ČR „Za věrnost“ má tři stupně a uděluje se příslušníkům HZS ČR za dosahování velmi dobrých výsledků ve služební činnosti ve spojení s dobou trvání pracovního nebo služebního poměru v délce nejméně:

a) 30 let u medaile „Za věrnost“ I. stupně

b) 20 let u medaile „Za věrnost“ II. stupně

c) 10 let u medaile „Za věrnost“ III. stupně.

Mezi vyznamenanými, kteří v Praze-Tróji převezmou medaili Za věrnost I. stupně, budou také dva příslušníci HZS Jihomoravského kraje. Toto ocenění bylo uděleno nadpraporčíkovi Jaromíru Klevetovi z oddělení IZS a služeb územního odboru HZS JmK v Blansku, který je profesionálním hasičem od 1. února 1981. Medaili Za věrnost I. stupně převezme rovněž nadpraporčík Břetislav Šanca, referent strojní služby z centrální stanice brněnského územního odboru HZS JmK v Lidické ulici, který do služebního poměru nastoupil 1. října 1972.

Dalším bezmála dvaceti příslušníkům HZS Jihomoravského kraje byly uděleny Medaile HZS ČR Za věrnost II. a III. stupně. Jihomoravští zasloužilí hasiči je převezmou v sobotu 22. října dopoledne na nádvoří hradu Špilberk v Brně. Na slavnostním shromáždění, které na druhém hradním nádvoří začíná v 10 hodin, složí také noví profesionální hasiči služební slib.

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Noví hasiči složí slib na Špilberku

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31