main-bg.jpg

Medaile HZS ČR převezmou i Jihomoravané

Tři Jihomoravsné budou mezi vyznamenanými, kteří v pondělí 10. května v Praze při příležitosti státního svátku Dne vítězství převezmou medaile Hasičského záchranného sboru ČR.

Ministr vnitra ing. Martin Pecina a generální ředitel HZS ČR genmjr.ing. Miroslav Štěpán rozhodli o udělení celkem 49 medailí. Slavnostní akt předání medailí se uskuteční v Trojském zámku v Praze.

Medaile „Za statečnost", které jsou udělovány za příkladné životní postoje lidí, kteří prokázali výjimečnou odvahu a obětavost a svým zákrokem se zasloužili o záchranu lidského života, převezmou Martin Svoboda a Petr Tomeček ze Vnorov na Hodonínsku. Oba loni 21. prosince odpoledne s nasazením vlastního života zachránili 15letého chlapce, který se topil v řece Moravě.

Jako první byl na místě Martin Svoboda, který ze břehu zaslechl křik a volání o pomoc. V ledové vodě (venku byl desetistupňový mráz) uviděl chlapce, který se držel asi dva metry od břehu okraje ledu a nemohl se dostat ven. Martin Svoboda se mu snažil pomoci. Led byl ale slabý a začal praskat, chlapec se pustil a proud řeky ho odnesl o dvacet metrů dál, kde byl led od břehu široký asi čtyři metry. M. Svoboda si svlékl bundu, na jejíž rukáv navázal ještě šálu, a po ledu se opatrně plazil k chlapci, který byl již značně podchlazený a dostával křeče. Po několika pokusech se mu podařilo konec šály hodit na dosah chlapce a ten se jí chytil. Zachránce jednou rukou držel bundu s šálou a chlapcem, a druhou rukou vytáhl mobilní telefon. Zavolal kamarádovi Petru Tomečkovi, aby vzal lano a ihned přijel k řece. Bylo štěstí, že kamarád byl právě doma a jen několik set metrů od místa události. Tíha na led byla již příliš velká a led začal hlasitě praskat. Martin Svoboda sice chlapce držel, ale led se mohl kdykoliv utrhnout  a ledová voda by je oba strhla do proudu. Petr Tomeček však bleskově přijel a hodil Martinovi lano. Ten chlapce uvázal na lano a oba ho společnými silami vytáhli z vody. Silně podchlazeného, promáčeného a vysíleného chlapce museli k autu nést. Zavolali sanitku a když zjistili, že chlapec bydlí nedaleko, zavezli ho domů. Tam ho před příjezdem zdravotníků v teple svlékli z mokrého oblečení a zabalili do deky. Patnáctiletého chlapce zdravotníci převezli do kyjovské nemocnice. Podle vyjádření lékařů ho oba zachránci z řeky vytáhli doslova na poslední chvíli.

Oba stateční zachránci jsou dobrovolnými hasiči - 19letý Martin Svoboda je členem a 34letý Petr Tomeček velitelem zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů ve Vnorovech. Jejich statečnost v dubnu na Pražském hradě ocenil také prezident Václav Klaus, který jim při vyhlášení Zlatých záchranářských křížů za činy roku 2009 předal čestná uznání.Mezi vyznamenanými bude také plk. JUDr. Petr Sikora, náměstek ředitele krajského ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje, který převezme Čestnou medaili HZS ČR. Medaile je oceněním jeho dlouholeté úzké spolupráce s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje. Plk. P. Sikora se např. osobně zúčastnil společných zásahů při záchranných pracích při povodních v letech 2002 a 2006. Dlouhodobě se také podílí na spolupráci při šetření požárů a expertní činnosti ve prospěch HZS JmK.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31